SME
Sobota, 20. august, 2022 | Meniny má Anabela

Českí operátori sú lacnejší oproti našim len naoko

Neobmedzené volania sú v Česku lacnejšie ako u nás, no chýba zľava na telefón či hovory do Európskej únie.

U nás ponúka O2 neobmedzené volania drahšie ako v Českej republike, ale sú v nich aj hovory do všetkých sietí v Európskej únii a zľava na mobil.U nás ponúka O2 neobmedzené volania drahšie ako v Českej republike, ale sú v nich aj hovory do všetkých sietí v Európskej únii a zľava na mobil. (Zdroj: SME/Gabriel Kuchta)

BRATISLAVA. Za tri dni prepísali českí mobilní operátori cenníky. Ak si ešte začiatkom minulého týždňa napríklad Vodafone účtoval za volania do všetkých tamojších sietí bez limitov 127 eur mesačne, dnes si nepýta viac než 35 eur.

Ceny stlačil nadol český operátor O2, keď začal vo štvrtok predávať neobmedzené hovory do všetkých sietí za necelých 35 eur mesačne bez viazanosti. Šesť eur ušetria Česi s dvojročnou zmluvou.

Ďalší dvaja operátori čelili tlaku zákazníkov, ktorí chceli rovnaké ceny, ako má O2. Museli preto aj svoje ceny znížiť.

Háčik je v mobile

Cez víkend sa na webe objavili porovnania, podľa ktorých je nová ponuka O2 v Česku výhodnejšia než neobmedzený paušál slovenskej sestry. Tá si za volania bez limitov pýta 45 eur mesačne.

Koľko stojí
Hovory bez limitov
  • V Poľsku sú hovory do všetkých sietí bez limitov za 22 eur s ročnou viazanosťou,
  • v Česku začínajú od 29 eur s dvojročnou viazanosťou,
  • v Nemecku ich operátori ponúkajú od 20 do 45 eur,
  • na Slovensku stoja 40 až 45 eur,
  • v Maďarsku stoja asi 71 eur.
* sumy sú za mesačné tarify

Drahšie než česká Telefónica ponúkajú neobmedzené volania všetci traja naši mobilní operátori. Napriek tomu je ich ponuka oproti Česku výhodnejšia.

Za 45 eur totiž O2 u nás ponúka neobmedzené volania nielen vo všetkých sieťach na Slovensku, ale v celej Európskej únii. Zákazník získa navyše zľavu 288 eur z ceny mobilného telefónu, rozpočítava sa mu počas osemnástich mesiacov.

Česká O2 ponúka za 35 eur mesačne len volania do českých sietí. Telefóny poskytuje už len na splátky.

Aj Orange ponúka neobmedzené hovory drahšie než česká O2, za necelých 40 eur. „V tejto sume je už aj dotácia 240 eur na telefón, čistá cena neobmedzeného paušálu je teda 19,99 pri ročnej viazanosti a 29,99 pri dvojročnej viazanosti,“ ráta šéf komunikácie Orangeu Peter Tóth.

Za rovnakú cenu ako Orange má volania bez limitov aj Telekom. Rozdiel oproti českým cenám vysvetľuje tiež dotovaním telefónov.

„Na našom trhu ľudia ešte stále preferujú kúpu paušálu s telefónom,“ vraví hovorca Telekomu Michal Korec.

Porovnávať ceny nechcú

Cenový rozdiel vysvetľuje aj ďalší „obsah“ paušálu. Napríklad česká O2 ponúka gigabajt voľných dát, podobne jej slovenská sestra, no Telekom a Orange majú raz toľko voľných dát.

Naše ceny sa podľa porovnania blížia skôr k nemeckým cenám, kde si napríklad T-Mobile pýta za neobmedzený mesačný paušál spolu so 120 minútami do európskych sietí 45 eur. Podobné ceny má aj tamojší Vodafone.

Slovenskí operátori však nechcú porovnať svoje ponuky s českými konkurentmi. „Český trh dlhodobo zaostáva v dynamike ponúk za slovenskými operátormi,“ upozorňuje Tóth z Orangeu. Neodporúča preto hodnotiť výhodnosť alebo nevýhodnosť ich ponúk len preto, že sa ponuka českých operátorov normalizovala.

Česi dorovnali na normál

Je pravda, že český trh bol dlhodobo kritizovaný za vysoké ceny. Oproti slovenským boli dva- až trikrát vyššie. Zmenilo sa to až minulý týždeň s ponukou českej O2.

Tamojší T-Mobile a Vodafone zatiaľ len dorovnali svoje ceny na úroveň konkurenta, zároveň sľubujú, že do niekoľkých týždňov ukážu úplne novú ponuku. Podľa webu Mobil.cz sa však nedá predpokladať, že by išla výrazne nižšie pod úroveň O2.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu