LONDÝN, BRATISLAVA. Dosiaľ je to boj, pri ktorom dokážu lekári nanajvýš remizovať. Lekárom z Duke University School of Medicine v Durhame v Severnej Karolíne sa však v prípade vírusu HIV vôbec po prvý raz podarilo u pacienta vysledovať vývoj a priebeh silnej imunity, ktorá dokázala telo pred nákazou brániť.
Odhalenie tohto mechanizmu môže podľa štúdie v magazíne Nature pomôcť pri výskume vakcíny, ktorá ochráni ľudí pred HIV.
Kľúčová protilátka
Kľúč v boji proti tomuto vírusu sa ukrýva v neutralizačných protilátkach. Tie vedci už roky študujú v nádeji, že pochopia, čo dáva týmto molekulám schopnosť viazať sa a rozpoznať obrovské množstvo rôznych vírusov vrátane HIV.
Vytvoriť takéto neutralizačné protilátky však bolo oveľa ťažšie, než sa pôvodne očakávalo. Sú mimoriadne zložité a vyvíjajú sa priebežne v boji proti vírusu.
Pri štúdiu pacienta v Afrike však vedci zistili, že napriek jeho rýchlo postupujúcej diagnóze dokázal produkovať protilátku, ktorá neutralizovala až 55 percent vzoriek HIV.
Túto protilátku, ktorá bola produktom imunitného systému, nazvali CH103. Vďaka následnej analýze tak mohli vytvoriť evolučný model, ktorý ukázal jej vznik.
Vývoj vakcíny?
„To, čo sme boli schopní urobiť, bolo zmapovať zbrojenia vírusov a protilátok, a tak získať mapu,“ povedal podľa BBC vedúci štúdie Barton Haynes. „Je to vôbec prvýkrát, čo sme boli schopní vidieť aktuálnu mapu trasy.“
Úlohou vedcov teraz bude zistiť, či by umelé vytváranie podobnej postupnosti mohlo viesť k životaschopnej vakcíne.
„Ďalším krokom je použiť tieto informácie a testovať experimentálne vakcíny,“ povedal Haynes podľa portálu Medicale News Today. „Pôjde o proces objavovania a my máme za sebou už dlhú cestu, aby sme pochopili, kde bol problém.“