Washington 26. septembra (TASR) - Vo vesmíre je viac čiernych dier než sme si doteraz mysleli. Okrem známejších a menších "stelárnych" a veľmi hmotných čiernych dier objavili americkí astronómovia teraz aj "stredne ťažké" exempláre. Oznámili to vo Washingtone experti Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).
Čierne diery patria k najzáhadnejším vesmírnym fenoménom. Vznikajú v záverečnom štádiu života hviezd. Pri kolapse veľkých hviezd dochádza k takej koncentrácii hmoty a následne vzniku tak silnej gravitácie, že čierna diera pohltí skoro všetko okolo seba, vrátane elektromagnetického žiarenia - teda svetla.
Stredne ťažké čierne diery objavili astronómovia v guľových hviezdokopách, v ktorých sú státisíce hviezd, medzi nimi aj tie najstaršie v celom vesmíre. Skutočnosť, že v týchto zoskupeniach sa skrývajú čierne diery, môže znamenať, že sa sústredili práve okolo nich.
"Možno sa z toho dozvieme niečo o vzniku hviezdokôp a o čiernych dierach v počiatkoch vesmíru," povedal Roeland van der Marel z Inštitútu pre Hubblov vesmírny teleskop. Podľa teórie veľkého tresku môžu byť niektoré čierne diery pozostatkami vzniku vesmíru pred asi 15 miliardami rokov.
Jedna zo stredne ťažkých čiernych dier, ktorá váži 4000-krát viac ako Slnko, sa nachádza v guľovej hviezdokope M15 v súhvezdí Pegas vzdialenom 32.000 svetelných rokov od Zeme. Ďalšiu skrýva hviezdokopa G1, ktorú od nás delí 2,24 milióna svetelných rokov. Táto čierna diera je 20.000-násobne ťažšia ako Slnko.
Hoci čierne diery pohlcujú aj svetlo, pred Hubblovým teleskopom sa neskryli. Ten totiž meria rýchlosť pohybu hviezd, ktoré sa vo vnútri hviezdokopy dostanú do osídiel čiernej diery. Z tejto rýchlosti sa dá vypočítať hmotnosť čiernej diery.
Internet: http://oposite.stsci.edu/pubinfo/PR/2002/18/pr.html