MOUNTAIN VIEW, BRATISLAVA. Softvérový gigant Google sa snaží aktívne bojovať proti obrovskému množstvu nekvalitných aplikácií a porušovaniu autorských práv.
Pravidelné čistenie dosiahlo v mesiaci február rekord, keď bolo z on-line obchodu odstránených až 60-tisíc nevyhovujúcich aplikácií a hier.
Do zoznamu sa dostali aj položky stiahnuté na základe požiadaviek samotných vývojárov. Tí svoje produkty sťahujú hlavne kvôli problémom s kompatibilitou.
Kontrola je podpriemerná
Google nepodrobuje nové aplikácie tak intenzívnej kontrole ako Apple alebo Microsoft. Pri nich sa vývojári musia držať pevne stanovených a zároveň dosť obmedzujúcich pravidiel.
To na druhej strane prináša väčšiu bezpečnosť pre používateľov, ktorí sa nemusia obávať potenciálne nebezpečných aplikácií. Android navyše nijak nebráni v inštalovaní aplikácií získaných mimo oficiálneho obchodu. Pred uvedením do on-line obchodu Google aplikácie nekontroluje.
Namiesto desiatok zamestnancov, ktorí by dohliadali na dodržiavanie pravidiel využíva automatizovaný systém. Ten v posledných mesiacoch prešiel výraznými zmenami, ktorých výsledkom je efektívnejšie odhaľovanie spamu a nevhodných aplikácií.
Zbytočné aplikácie nikto nechce
Upratovaniu sa nevyhlo veľké množstvo menej obľúbených aplikácií, ponúkajúcich rovnakú alebo veľmi podobnú funkčnosť. Sem patria rôzne programy na úpravy vyzváňacích melódií, či jednoduché a nezáživné hry vytvorené hlavne za účelom zobrazenia reklamy.
Červenú majú aj snahy zarábať na zobrazení cudzích webových stránok, či automatické zasielanie SMS a e-mailových správ bez vedomia používateľa.
Google si po novom všíma aj podvodné zvyšovanie hodnotení, či zavádzanie pri popise. Nepáči sa mu ani aktívne navádzanie používateľov na vysoké hodnotenie aplikácie.
Chcú radšej kvalitu
Prísť o 60-tisíc aplikácií dnes už nepredstavuje tak veľký problém. Android je kritizovaný nie pre počet dostupných aplikácií, ale práve kvôli väčšiemu percentu takzvaného odpadu.
Pri celkovom počte 700-tisíc aplikácií môže odstránenie necelej desatiny zvýšiť celkovú kvalitu ponúkaného obsahu. Navyše dnes už nikto nesúťaží v počte, ale v kvalite ponuky.
Android síce v súčasnosti vedie čo do počtu stiahnutí s polovičným podielom. Najväčšie zisky aj tak stále generuje iOS, cez ktorý pretečú tri štvrtiny peňazí za softvér pre mobilné zariadenia.
Vynovený Google Play
Oficiálny on-line obchod pre Android, Google Play, zmenil po dlhej dobe vzhľad. Nové grafické rozhranie má byť čistejšie, prehľadnejšie a rýchlejšie. Nová verzia Google Play je určená pre smartfóny a tablety so systémom Android 2.2 a vyšším.