SME

Američania strašia Irán laserovým delom

Bojový laser dokáže poškodiť či dokonca zničiť malé bezpilotné lietadlo alebo plavidlo.

Bojový laser Američania nasadia pri iránskom pobreží. Proti veľkým strelám či bojovým lietadlám je však neúčinný.Bojový laser Američania nasadia pri iránskom pobreží. Proti veľkým strelám či bojovým lietadlám je však neúčinný. (Zdroj: SITA / AP)

BRATISLAVA. Ponad morskú hladinu pomaly prelieta na diaľku pilotovaný stroj.

Z plášťa trojuholníkového krídla zrazu vyšľahne plameň, lietadlo chvíľu pokračuje, po niekoľkých sekundách však nasleduje explózia, odtrhne sa ľavá časť trupu a stroj sa zrúti na vodnú hladinu.

Laser na lodi

Tak vyzerá ukážka novej zbrane, ktorú do konca roka plánuje na vojenskú loď namontovať americké námorníctvo.

Plavidlo, ktoré pôjde strážiť vody na Blízkom východe, dostane prototyp bojového lasera.

Zariadenie, ktoré dokáže poškodiť či dokonca zničiť malé bezpilotné lietadlo alebo plavidlo.

Nápad vytvoriť bojový laser nie je nový. No kým divoké vesmírne bitky sa ľahko vytvoria vo filme, v skutočnosti je takáto technológia skôr v štádiu skúšania a prvých nesmelých testov.

Zostrelenie bezpilotného lietadla

Skoro zadarmo

Laserová zbraň
  • Odhaduje sa, že výkon lúča je pod 100 kilowattov.
  • Delo dokáže zostreliť malé bezpilotné lietadlo.
  • Bude nasadená na americkej lodi USS Ponce, ktorá strávi väčšinu roku 2014 neďaleko Iránu.

Aj nový laser, takzvaný laserový zbraňový systém (LaWS), vyvíjali vedci a inžinieri šesť rokov. I keď dokáže zostreliť malé lietadlo či čln, proti veľkým strelám či dokonca bojovým lietadlám je zatiaľ skôr neúčinný.

Navyše, na jeho nasadenie musia byť vhodné podmienky - laseru nevyhovuje hmla, prach ani príliš zamračené počasie.

Výhoda je však jasná: kým dnešné metódy vyžadujú tisícky až milióny dolárov za nasadenie protilietadlovej rakety, laserový „výstrel“ je takmer zadarmo.

„Porovnajte to so stovkami tisíc dolárov za odpálenie strely,“ hovorí podľa magazínu Wired americký admirál Matthew Klunder. „A tu hovoríme o pulze nasmerovanej energie, ktorý stojí menej ako dolár.“

Pritom celý vývoj zariadenia stál zhruba štyridsať miliónov dolárov. Zhruba za takú sumu dnes získate dve stíhačky F-16, ale napríklad ani nie tretinu z moderného stroja F-22. Protilietadlová strela môže vyjsť aj na viac ako milión dolárov.

Zmena taktiky

Laserovú obranu má v októbri dostať americká loď USS Ponce. Washington ju chce nasadiť do medzinárodných vôd neďaleko Iránu.

Bezpečnostní experti špekulujú, že nová technológia má byť americkou odpoveďou na iránsky vývoj bezpilotných lietadiel, ale aj provokácie malých rýchlych člnov jej Revolučných gárd.

Inžinieri však medzičasom pracujú na výkonnejších laseroch, ktoré by dokázali zničiť aj väčšie objekty.

„Umiestnenie laserov na lodiach môže viesť k zmene námornej taktiky,“ cituje New York Times zo správy pre americký Kongres. „Podobne, ako keď sa v päťdesiatych rokoch na lodiach nasadili rakety.“

Vývoj stál 40 miliónov dolárov. FOTO: SITA/AP

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu