Moorová s Wilsonom analyzovali parazitické infekcie na 355 druhoch cicavcov (okrem ľudí). Zistili pozoruhodnú súvislosť medzi úmrtnosťou samčekov a útokmi parazitov. Zatiaľ nie je isté, prečo sa terčom parazitov stávajú hlavne samčekovia. Možno preto, že ich väčšie telo parazitom ponúka aj širšie pole pôsobnosti. Väčšie telo vyžaduje viac potravy, a s ňou dostávajú parazity ďalšiu šancu. Túto teóriu by potvrdzovala skutočnosť, ktorú zistili škótski vedci, že samčekovia sú ohrozenejší len vtedy, ak sú podstatne väčší ako samičky.
Ian Owens z londýnskej Imperial College zistil, že podobné počty platia aj pre ľudí. Podľa údajov WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) muži v Japonsku, USA a vo Veľkej Británii sú ohrození smrteľnými útokmi parazitov dvakrát častejšie ako ženy. V krajinách ako Kazachstan a Azerbajdžan je to až štyrikrát viac. Podľa Owensa nie je vylúčené, že tu zohráva úlohu pohlavný hormón testosterón, ktorý potláča imunitnú odpoveď organizmu na útok parazita.
Verejnosť sa zaujíma už dlhší čas o to, prečo je priemerný vek mužov nižší ako žien. Jedným z vysvetlení je fakt, že muži žijú nebezpečnejšie, sú menej odolní proti samovraždám, stávajú sa častejšie obeťami dopravných nehôd i vrážd. Výskumy Moorovej, Wilsona a Owensa však ukazujú, že môžu existovať aj iné príčiny. (ač)