LONDÝN, BRATISLAVA. Klimatológovia sa roky snažia vysvetliť, prečo sa morský ľad v Antarktíde rozširuje. Podľa najnovšej štúdie v časopise Nature Geoscience našli odpoveď. Dôvodom je paradoxne globálne otepľovanie.
Podľa štúdie tímu Kráľovského holandského meteorologického ústavu rozširovanie ľadu spôsobuje sladká voda pochádzajúca spod roztopených ľadovcov. Táto voda má relatívne nízku hustotu, takže sa počas letných mesiacov hromadí v hornej vrstve oceánu.
Chladné povrchové vody ju potom znova zmrazia počas jesene a zimy. To podľa tímu klimatológov vysvetľuje množstvo morského ľadu v tomto období okolo južného pólu.
„Morský ľad okolo Antarktídy rastie aj napriek otepľovaniu svetovej klímy,“ uviedol podľa BBC prvý autor štúdie Richard Bintanja. „To je spôsobené topením ľadovcov zospodu.“
Morský ľad Antarktídy ukazuje síce malé, ale štatisticky významné rozšírenie o 1,9 percenta za poslednú dekádu, zatiaľ čo ľad v Arktíde sa v priebehu desaťročí zmenšuje a vlani dosiahol rekordne nízku rozlohu.
Podľa ústavu bude efekt „negatívnej spätnej väzby“ pokračovať aj v budúcnosti, keď vrstva chladnej vody z roztopeného ľadu obmedzí množstvo odparenej vody z oceánov. Ten sa potom stane snehom v Antarktíde.