Paríž 25. septembra (TASR) - Len niekoľko týždňov ostáva predstaviteľom rezortov zdravotníctva, Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) a mimovládnym organizáciám pôsobiacim v subsaharskej Afrike, aby vypracovali obrannú stratégiu pred epidémiou meningitídy. Hrozí, že počas epidémie, podobne ako každý rok, v zime zomrú tisíce ľudí, uvádza v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Významní medzinárodní experti na meningitídu v úsilí dostať sa zo slepej uličky rokujú v tomto čase v štáte Burkina Faso pod záštitou WHO o akčnej stratégii. Odborníci Pasteurovho ústavu a farmaceutickej spoločnosti Pasteur Aventis sa súbežne s tým usilujú o vypracovanie programu s cieľom zlepšiť epidemiologickú kontrolu v regióne subsaharskej Afriky.
V tomto roku sa v Burkina Faso objavil nový kmeň baktérie, meningokok W 135. Existuje riziko, že čoskoro ohrozí životy obyvateľov, lebo v krajine je nedostatok vakcíny. Obyvateľstvo je nateraz bez ochrany pred meningitídou, podotýka denník.
Agens vyvolávajúci meningitídu sa cyklicky pohybuje v "meningitídnom pásme" siahajúcom od Senegalu po Etiópiu. Už niekoľko rokov a čoraz častejšie vyvoláva v afrických subsaharských štátoch epidémie. Od roku 1995 zaznamenali v danom regióne 500.000 prípadov meningitídy, prevažne vyvolanej šírením meningokoku A. Proti tomuto, dobre známemu variantu, existujú vakcíny. Tie predstavujú základný prostriedok na ochranu zdravia obyvateľstva.
Napriek úsiliu v oblasti prevencie zostáva meningitída naďalej chorobou, na ktorú sa zomiera. V prípade, že sa nelieči, zomrie na ňu každý druhý postihnutý, podotýka Le Figaro.
Od začiatku tohto roka bolo kontaminovaných takmer 40.000 ľudí. V afrických krajinách Burkina Faso, Benin, Niger a Etiópia na ňu zomrelo približne 2500 ľudí.
Predstaviteľ Štátneho referenčného strediska v Pasteurovom ústave Jean-Michel Alonso povedal, že aj v tomto roku išli pracovníci strediska na začiatku epidémie na miesto a očkovali obyvateľstvo. Odborníci potom zistili, že krivka úmrtnosti sa neznižuje. Analýzou javu prišli k záveru, že meningitídu v tomto roku vyvolal kmeň W 135, ktorý sa prvýkrát ukázal v Afrike.
Účinná vakcína proti kmeňu W 135 existuje, ale nateraz sa jej poskytovanie obmedzilo len na USA a Európu.
Predstaviteľ farmaceutickej spoločnosti Robert Sebbag pre noviny uviedol, že v súčasnosti produkčné kapacity neumožňujú vyrobiť desiatky miliónov vakcín, potrebných na očkovanie obyvateľov v subsaharskej Afrike.
Odborníci sa v Burkina Faso pokúsia zistiť, či sa neobjavili aj ďalšie nové kmene, dodáva Le Figaro.