BRATISLAVA. Trvalo to zhruba dve hodiny. Po takmer jedenásťkilometrovom klesaní oceánom sa hollywoodsky filmový režisér James Cameron dostal na miesto, ktoré pred ním navštívili iba dvaja ľudia. Klesol do najhlbšieho miesta Mariánskej priekopy, priehlbiny Challenger.
Rok po tejto dobrodružnej misii sa Cameron rozhodol, že svoju ponorku prispôsobenú na zostup do extrémnej hĺbky venuje na výskumné účely. Deepsea Challenger dostal americký Oceánografický inštitút vo Woods Hole.
Pridrahé misie
Fakty
Deepsea Challenger
Zariadenie vyvíjali sedem rokov a 26. marca 2012 sa s Cameronom dostalo na dno Mariánskej priekopy.
Našlo tam život.
Ponorka musí vydržať extrémne podmienky. Na dne Mariánskej priekopy, kde podľa posledných objavov vládne rôznorodý život, pôsobí viac než tisíckrát väčší tlak ako na povrchu zeme.
Napriek preukázanej schopnosti fungovať v takomto exotickom prostredí však musia vedci celý prístroj preskúmať a nechať si ho schváliť. Inak by ho nemohli využívať na vedecké účely.
„Tam vonku je stále množstvo veľmi zaujímavých vedeckých cieľov,“ zdôrazňuje podľa BBC Cameron. „Chcel by som vidieť Deepsea Challenger, ako sa ponára do priekop Tonga či Kermadec.“
V súčasnosti je ponorka síce stopercentne funkčná, ale pre vysoké náklady na podobné ponory ju odložili do skladu. Práve vedci by však mohli pokračovať v jej využívaní.
Ďalšia ponorka
„Ak strávite nejaký čas prezeraním si prístroja, očarí vás úroveň inžinierskych a technologických výkonov,“ dodáva pre blog magazínu Nature Andy Bowen, riaditeľ podmorských operácií v Oceánografickom inštitúte.
Tam vedci a inžinieri pripravujú aj ďalšiu ponorku. Opravujú takmer polstoročné zariadenie Alvin, ktoré dokáže s tromi ľuďmi zostúpiť do hĺbky zhruba piatich kilometrov. Otestovať ho chcú ešte túto jar.