PEKING, BRATISLAVA. Na obdobie najbližších piatich rokov si Čína vytýčila plán vyvinúť operačný systém pre každodenné použitie. Bude stáť na Ubuntu, s ktorého vývojármi pracuje na prispôsobení pre domáci trh.
Nový systém má názov Kylin a používatelia sa k jeho prvej verzii dostanú už v apríli tohto roku. Čína sa drží ambiciózneho plánu, ktorý počíta s masívnym prechodom na softvéry s otvoreným kódom. Tie ponúkajú lepší prehľad o svojom fungovaní a ponúkajú priestor pre úpravy a vylepšenia.
Prvá verzia systému Kylin bude určená pre stolové počítače a notebooky. Jej odlišnosť od Ubuntu nespočíva iba v previazaní na čínsky kalendár a národné znaky. Používateľské prostredie má priniesť nové prvky, ktoré prihliadajú na zvyky a prístupy čínskych používateľov.
Systém sa má postupne prepojiť s populárnymi internetovými službami, ktoré sú obdobou tých, ktoré sú populárne vo svete. Ide o vyhľadávač a mapové služby Baidu, obchodný portál Taobao či ďalšie.
Na vývoji pracujú v technologickom inštitúte v Pekingu domáci vývojári, ale aj vývojári z firmy Canonical, ktorá za Ubuntu stojí. K projektu sa pripája aj ministerstvo školstva, ktoré chce nový systém zakomponovať do vzdelávania nielen na pracovných staniciach, ale aj na serveroch.
V tejto iniciatíve cítiť viac ako snahu Číny podporiť používanie otvoreného softvéru. Chce uvoľniť svoje väzby na západné technológie a využívať svoje vlastné. Krajina silnie vo všetkých segmentoch a softvérový by nemal byť výnimkou.
Aj keď je Čína známa svojim voľným prístupom k softvérovým licenciám, zmeny na domácom trhu môžu zasiahnuť do tržieb Microsoftu a ďalších vývojárskych firiem.
Informovala o tom britská BBC.