WASHINGTON, BRATISLAVA. Prvé podozrenia sa objavili už v roku 2003. Vtedy skupina čínskych vedcov našla fosílie šiestich lietajúcich dinosaurov s extra párom krídel na zadných nohách.
Vedci ešte vtedy nevedeli, či sú tieto tvory predchodcami moderných vtákov alebo či predstavujú evolučnú slepú uličku a jednoducho vymreli.
Teraz však vedci zistili, že predchodcovia vtákov naozaj mali štyri krídla. Tvrdí to štúdia v magazíne Science, podľa ktorej odborníci preskúmali fosílie spred 120 miliónov rokov.
Žiadni bežci
Paleontológovia preskúmali jedenásť kostier primitívnych vtákov v kolekcii Prírodovedného múzea Shandong Tianyu a zistili, že na zadných končatinách mali veľké perie.
Rekonštrukcia presného umiestnenia končatín a orientácia peria na nohách však bola zložitá, pretože každá kostra mala nohy buď roztvorené von, alebo nohu krčila pod svojím telom.
„Ak má zviera na svojich nohách veľké perie, je to určite niečo, čo nie je dobré na rýchly beh,“ povedal podľa New Scientist vedúci štúdie Sing Su z Ústavu paleontológie a paleoantropológie v Pekingu.
Súčasné dvojkrídlové vybavenie vtákov by podľa vedeckej štúdie mohlo byť výsledkom postupného znižovania operenia zadných končatín, pravdepodobne v dôsledku života na zemi alebo potreby nižšej záťaže.
Pokračovať v hľadaní
Vedci tiež zistili, že ak toto perie súčasné vtáky majú, je oveľa menej rozvinuté. Zvyčajne je malé a mäkké, ako napríklad majú niektoré kurčatá. Pravdepodobne však slúži na izoláciu nohy a nie na pomoc pri lete.
Aj keď fosílie pomáhajú posilňovať argumenty pre štvorkrídle skoré vtáky, dôkazy o ich existencii ešte nie sú definitívne.
Preto chce čínsky vedec Su ďalej hľadať v múzejných zbierkach, rovnako ako aj zistiť, či tieto krídla umožňovali vtákom lietať.
DOI: 10.1126/science.1228753