MOSKVA, BRATISLAVA. Ani silné šifrovanie dát prechádzajúcich komunikačnou sieťou Skype nie je zárukou toho, že vaše slová zostanú utajené. Či už ide o písaný text, telefonát, alebo videokonferenciu.
Ruský denník Vedomosti informoval o tom, že štátna spravodajská služba už niekoľko rokov disponuje možnosťou monitorovať komunikáciu cez Skype. Môže tak robiť bez toho, aby potrebovala povolenie súdov.
Už od uvedenia na trh sa Skype považoval za bezpečný. Estónska služba využívala distribučnú sieť typu P2P, cez ktorú cestovali dáta zašifrované algoritmom AES s 256-bitovou dĺžkou kľúča, ktorý sa vytvára priamo v komunikujúcom počítači.
Nech sa služba akokoľvek vyvíjala, nikto z jej prevádzkovateľov nevysielal signály, že by sa čosi zmenilo. Ak sa pre chybu distribuovaná sieť rozladila a systém spadol, vždy to upevnilo vieru v súkromie.
Vedomosti však podľa informácií od dvoch bezpečnostných firiem tvrdia, že Microsoft po kúpe služby upravil spôsob jej fungovania. Časť komunikácie je možné nasmerovať tak, aby prechádzala pre účely odposluchu cez centrálne servery. Aby šifrovanie nestálo v ceste, kľúče vygenerujú tam namiesto samotných počítačov.
Od roku 2008 je podozrivou aj prevádzka služby Skype v Číne. V krajine sú používatelia nasmerovaní na alternatívnu verziu softvéru, ktorá podľa odhalení obsahuje filter niekoľkých tisícok slov, ktoré patria medzi záujmové. Ak sa v textovej komunikácií vyskytnú, správy sú smerované cez dohľadový server.
Na nových zisteniach nemusí byť nič nezvyčajné. Pod podobný dohľad spadajú aj tisíce iných služieb určených pre komunikáciu. Médiá však Microsoftu vyčítajú neochotu komunikovať.
Informoval o tom magazín IT News.