MOUNTAIN VIEW, BRATISLAVA. Na prvý pohľad je to iba jarné upratovanie. Google ukončuje prevádzku služby Reader , ktorú pre boom tabletov a smartfónov používa čoraz menej ľudí. Dôsledky však môžu niektorých používateľov internetu pritlačiť k múru.
Kým pre mnohých ide o jednu z množstva podobných služieb, ktoré otvárajú cestu k spravodajským RSS kanálom, pre občanov krajín s prísnou cenzúrou môže vypnutie služby znamenať stratu okna, ktoré im ponúka výhľad do slobodného sveta.
Magazín Quartz poukazuje na to, že pre občanov Iránu je Google Reader jednou z mála ciest, ako si môžu prečítať spravodajské články z cudziny.
Kým ich originály sú pre cenzúru nedostupné, spravodajský obsah dodávaný cez službu Google Reader cez štátny filter prejde. Je to preto, že služba sprístupňuje texty sprostredkovane, priamo zo serverov Google.
Ak sa namiesto denného výberu správ zobrazí na monitore informácia o ukončení prevádzky, pre mnohých to bude znamenať stratu kontaktu so slobodnou cudzinou. A nejedná sa iba o Irán, ale aj iné krajiny s prísnym režimom.
O tom, že dopyt po službe pretrváva, svedčí aj oznam, ktorý sa od piatku zobrazuje v konkurenčnej čítačke správ Bloglines.com.
„Ak zažívate spomalenie, prekonajte to prosím s nami. Intenzívne robíme všetko pre to, aby sme zvládli nápor množstva nových používateľov. Ďakujeme za trpezlivosť,“ uvádza firma. O svojom zámere predstaviť náhradu za službu Reader sa netají ani server Digg.com.
Ponuka internetových RSS čítačiek je však bohatá. Záujemcovia môžu premigrovať na služby Netvibes.com, Feedbooster.com, Newsblur.com či Bloglines.com. S RSS kanálmi si však poradia aj internetové prehliadače a aplikácie pre smartfóny.
Na tému upozornil server theverge.com.