SME
Sobota, 1. apríl, 2023 | Meniny má Hugo

Samsung možno ovládať očami, konkurentov neohrozí

V mnohých parametroch je nový telefón od Samsungu najlepší alebo takmer najlepší,ale kultovým sa zrejme nestane.

(Zdroj: SITA/AP)

(Článok sme aktualizovali v piatok o 23:20 v celom rozsahu)

NEW YORK, BRATISLAVA. Jednoducho úžasný, pochvaľoval si viceprezident spoločnosti Samsung JK Shin nový smartfón s menom Galaxy S4 v momente, keď ho vo štvrtok prvý raz verejne ukázal.

Mobil v jeho ruke bol však na nerozoznanie od predchádzajúceho modelu Galaxy SIII, ktorý je dnes štandardnou súčasťou ponuky mobilných operátorov.

Avíza, že Samsung ukáže mobil, ktorý výrazne prevýši kult iPhonu, sa ukázali ako predčasné.

Výkonnejší a múdrejší

S päťpalcovým displejom sa S4 na prvý pohľad mierne zväčšil, no v skutočnosti je o pár milimetrov menší. Zásadné inovácie sa ukrývajú vnútri smartfónu. Je výkonnejší a výrazne „múdrejší“.

Kým vlani využíval Samsung prednú kameru len na vypnutie displeja, keď jeho majiteľ zavrie oči, teraz má kamera množstvo funkcií. Galaxy S4 rozpozná tvár používateľa či gestá.

Pohybom očí možno posúvať čítaný dokument či webovú stránku. Keď odkloníte pohľad od prehrávaného videa, samo sa zastaví.

galaxys4.jpg

Vypínač na klimatizáciu

Do špičkového smartfónu sa dostal aj takmer zabudnutý infračervený port. Nie na komunikáciu s počítačom, ale na ovládnutie domácich spotrebičov. Galaxy S4 má ambíciu nahradiť diaľkové ovládače od televízora, prehrávača či klimatizácie.

Aplikácia S Translator ponúka preklad textu a hovoreného slova v deviatich jazykoch v reálnom čase bez potreby pripojenia na internet.

Prvé výkonnostné výsledky nového smartfónu sa objavili už niekoľko týždňov pred jeho oficiálnym uvedením. Ak sa ich správnosť potvrdí, nebude Galaxy S4 najrýchlejším smartfónom na trhu.

Na Slovensku bude pomalší

Samsung ako zvyčajne uvedie pre rôzne trhy odlišne hardvérovo vybavené smartfóny. Kým na vybraných trhoch budú mať osemjadrové čipy s frekvenciou 1,6 GHz, my sa musíme uspokojiť so štvorjadrom.

S dvoma gigabajtmi operačnej pamäte a výkonným grafickým čipom si poradí s každou súčasnou hrou a výkonnostná rezerva postačí na dva roky dopredu.

Tak trochu sklamanie

Minimálne zmeny v dizajne a funkcie, ktoré v reálnom živote využije len málokto. To je dvojica najviac vyčítaných nedostatkov. Nový Samsung Galaxy S4 je pekný smartfón, no zároveň je na nerozoznanie od predchodcu, ktorého sa po celom svete predalo vyše 40 miliónov kusov.

Za vyše 600 eur ponúkne Samsung aj po roku zase len plastovú konštrukciu. Použitý tu je síce odolný polykarbonát, no novinka pôsobí lacno.

V porovnaní so zvyškom konkurencie je nový Samsung najlepšie softvérovo vybavený, má skvelý displej, ale aj nevýrazný dizajn.

Majitelia modelu Galaxy S III sú v prvých komentároch sklamaní práve pre minimálny posun v dizajne a kvalite použitých materiálov.

Prístup Samsungu preto komentátori prirovnávajú k Applu, ktorý svoj iPhone výraznejšie obmieňa tiež len raz za dve generácie. Na Slovensko by sa mal dostať pred letom, presný termín ani jeho cena nie sú známe.

Dotykový monitor si už poradí s rukavicami

So špeciálne upraveným displejom, ktorý rozozná dotyk aj cez rukavice, prišla ešte vlani fínska Nokia. Technológiu teraz použil Samsung vo svojom novom smartfóne Galaxy S4.

Vďaka tomu možno mobil ovládať s akýmikoľvek rukavicami. Doteraz boli používatelia nútení siahnuť po špeciálnych rukaviciach, ktoré si poradili aj s dotykovým displejom, alebo si neustále rukavice skladať.

Okrem vynoveného displeja dal Samsungu novému smartfónu aj viacero nových funkcií, ktoré majú byť dostupné aj pre starší model Galaxy SIII a Galaxy Note II.

Nick DiCarlo zo Samsungu pre magazín PC Mag tvrdí, že nové funkcie Galaxy S4, na ktoré nie je nutný špeciálny senzor či čip, budú dostupné aj pre starší smartfón SIII. Sem však nepatrí napríklad funkcia Air View, teda bezdotykové ovládanie. A taktiež ani univerzálne diaľkové ovládanie, ktoré využíva v Galaxy 4 infračervený snímač. Naopak, staršie modely sa dočkajú zlepšení v ovládaní zrakom.

Imidžu inovátora bez masovej využiteľnosti pomôže zrejme aj funkcia Music Share, ktorá vie bezdrôtovo spojiť všetky smartfóny v okolí a prehrať na nich rovnakú skladbu

Galaxy S4 má lákať aj na osobnú váhu

Ani Samsung nemôže ignorovať, že tí ľudia, ktorí milujú technické novinky, radi investujú aj do módy zdravého životného štýlu.

Galaxy S 4 nemá byť len telefón, multimediálny prehrávač či kancelária. Samsung ho chce predávať aj ako zariadenie, ktoré sleduje ich zdravotný stav.

Viac ako o inováciu ide o reakciu na úspech spolupráce spoločností Apple a Nike, vďaka čomu iPhony spolupracujú so špeciálnym náramkom na sledovanie športových výkonov.

Za zdravie

Nový Galaxy S4 obsahuje základné merače, dokáže preto zaznamenať dennú aktivitu aj bez extra príslušenstva.

Keď nechcete pri behaní myslieť na to, či smartfón stratíte, Samsung pripravil špeciálny náramok S Health. Kombinuje niekoľko snímačov na počítanie krokov, množstva spálených kalórií či prejdenej vzdialenosti. Údaje zaznamenáva a bezdrôtovo prenáša do smartfónu, ktorý ich spracuje v aplikácii S Health.

Samsung ide ešte ďalej. Ako doplnkové príslušenstvo ponúkne monitor srdcového tepu, ktorý spolupracuje s aplikáciou pre bežcov. Dá sa jednoducho pripevniť na ruku a so smartfónom komunikuje pomocou bezdrôtovej technológie Bluetooth. Posledným doplnkom pre zdravie je osobná váha určená pre sedem rôznych používateľov.

Okrem príslušenstva pre zdravie myslel juhokórejský výrobca aj na zábavu či praktický život. Ochranné puzdro S View Cover sa od konkurencie odlišuje malou priehľadnou časťou, cez ktorú vidno neprijaté hovory, správy a aktuálny čas.

Problém s batériou ostáva

K novému smartfónu bude dostupná doplnková batéria, ktorú oceníme hlavne na cestách. Aj napriek zvýšeniu kapacity batérie nový Samsung nevydrží na jedno nabitie výrazne viac ako jeho konkurencia.

Jednoduché nabíjanie batérie umožní špeciálna podložka, na ktorú stačí smartfón položiť. Nabíjanie je bezdrôtové, bez potreby otravného hľadania kábla s nabíjačkou.

Samsung ponúkne aj špeciálny herný ovládač, ktorý bude spolupracovať aj so staršími smartfónmi.

Doplnky od výrobcov tretích strán zatiaľ oznámené neboli, no s ohľadom na obľúbenosť modelu Galaxy S III ich budú stovky. Hlavne výrobcovia z Číny ponúkajú stovky obalov a doplnkových batérií, rozširujúcich výdrž zariadenia až takmer na trojnásobok

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 11 h

Rozhovorové vydanie podcastu Zoom so Samuelom Kováčikom.


a 2 ďalší 13 h
Vizualizácia podoby planéty Trappist-1 b podľa meraní Webbovho teleskopu.

Videl aj najrannejšiu čiernu dieru.


31. mar

V ideálnom vzťahu je rodič stále milujúci.


a 2 ďalší 31. mar
SkryťZatvoriť reklamu