SME

Test: Asus má notebook s dvoma displejmi

S dvojicou displejov chce Asus spojiť notebook s tabletom. Podcenil však výdrž batérie a za zariadenie si pýta prehnane veľa peňazí.

(Zdroj: Asus)

Asus Taichi 21

Páči sa nám:

Kvalitná konštrukcia, dobrý výkon, dva IPS displeje

Nepáči sa nám:

Výdrž na batériu, ťažké veko displeja, cena

Cena:

1585 eur, zapožičal www.edsystem.sk

Hodnotenie:

7,7

Jedno zariadenie, ktoré by nahradilo notebook a tablet. Taká je predstava výrobcov, ktorí na trh posielajú netradične riešené ultrabooky. Lenovo má svoju ohybnú Yogu a Dell si vybral otočný displej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Asus chce univerzálnosť dosiahnuť umiestnením druhého displeja na veku toho prvého – teda tam, kde by ste čakali plastový kryt s logom výrobcu.

S dvojicou displejov

Taichi sa chová ako klasický notebook, jediným rozdielom je jeden displej navyše. V klasickom režime funguje ako bežný notebook, no pri zaklapnutí veka sa aktivuje druhý displej a zariadenie funguje na štýl tabletu. Prepínanie je plne automatické s možnosťou zmeny chovania podľa aktuálnej potreby.

SkryťVypnúť reklamu

Nehrozí teda, že by sa vonkajší displej aktivoval v nevhodný moment a okolie by si nechtiac pozrelo fotky z vašej poslednej dovolenky. Zariadenie môže fungovať v celkovo štyroch módoch, kedy okrem funkcie notebooku a tabletu dokáže na obidvoch displejoch zobraziť rovnaký, alebo aj odlišný obraz. Posledný mód sa hodí pre prezentácie, či zabavenie detí filmom.

Vonkajší displej je kvôli ochrane a možnosti ovládania dotykom vybavený pevným sklom, od ktorého sa čiastočne odráža svetlo. Vnútorný displej je matný, dobre zvláda aj prácu na priamom slnku. Obidva majú uhlopriečku 11,6 palcu, IPS technológiu a vysoké Full HD rozlíšenie.

taichi_20.jpg

Dotykový je len jeden

Netradičné riešenie má ale niekoľko nedostatkov a slabých miest. V prípade využitia obidvoch displejov súčasne je to problém s naklonením – aby sa obidve obrazovky dali použiť, musí byť veko naklonené do pravého uhlu. A vtedy je nepraktická rovnako práca, ako aj zábava.

SkryťVypnúť reklamu

Rýchlosť prepínania medzi displejmi by ale nášho názoru mohla byť rýchlejšia. Reakcie pri vynútenej alebo automatickej zmene displeja sú pomalé a počas testovania sa displeje pár krát odmietli prepnúť úplne.

Čo sme nečakali, bolo rýchle navyknutie si na vonkajší dotykový displej. Vnútorný displej ale dotykový nie je, čo v spojení so systémom Windows 8 začne po čase používania pôsobiť trochu mätúco. Po prechode z režimu tabletu sme prstom zamierili skôr k displeju ako k touchpadu.

taichi_stylus_04.jpg

Pri práci nesklame

Aj keď je pri Taichi výrobcom vyzdvihované dotykové ovládanie, má až prekvapivo dobrý touchpad a podsvietenú klávesnicu, na ktorej sa píše veľmi príjemne. Treťou možnosťou ovládania je dotykové pero, ktoré svoje využitie nájde hlavne pri práci v desktope.

SkryťVypnúť reklamu

Šasi je o niečo väčšie, ako by sme pri 11,6 palcovom displeji čakali. Aj vďaka tomu sú klávesy dostatočne veľké, umožňujúce bezproblémové písanie aj väčšieho objemu textu.

Pevnosť celej konštrukcie zariadenia je vysoká. Pri displeji pomáha odolné sklo, na zvyšok sú použité kovové materiály. Menším problémom je vyššia hmotnosť veka – dva displeje majú tendenciu ho preklopiť.

Chválime aj matný povrch hlavného displeja, ktorý oceníte hlavne pri práci. Minimum odleskov, vysoké Full HD rozlíšenie a IPS technológia je kombinácia, ktorú by sme očakávali skôr pri biznis notebooku.

taichi_10.jpg

Pri hardvéri nič nové

Parametre

  • Dvojjadrový procesor Intel Core i7-3517U
  • 4 gigabajty operačnej pamäti
  • 256 gigabajtov úložného priestoru
  • Dva 11,6 palcové Full HD IPS displeje
  • Wi-Fi, Bluetooth 4.0, micro HDMI, 2× USB 3.0, WiDi
  • Hmotnosť 1,25 kg
  • Windows 8 64-bit

SkryťVypnúť reklamu

Taichi je prémiový ultrabook, čomu zodpovedá cena a aj hardvérová výbava. Asus sa tu neuchýlil k neobľúbeným trikom a ponúka vysoký výkon, s ktorým dokáže osloviť aj náročnejšieho používateľa.

Dvojjadrový procesor najnovšej generácie je z dielne Intelu a pre bežné používanie má možno až zbytočné množstvo výkonu. S maximálnou frekvenciou 3 GHz a integrovaným grafickým čipom HD Graphics 4000 zvládne nielen bežnú prácu, ale aj náročnejšie úlohy vrátane spracovania videa.

Dostupných je niekoľko konfigurácií ultrabooku, líšiacich sa modelom procesora a kapacitou disku. Nami testovaná verzia bola vybavená 256 gigabajtovým SSD diskom a procesorom Core i7-3517U.

Ten má aj pri nízkej spotrebe 17 W vysoký výkon, pri hrách si poradí len so staršími a graficky menej náročnými titulmi. Trochu zamrzia len štyri gigabajty operačnej pamäte. Pri tak exkluzívnom ultrabooku by sme čakali jej dvojnásobok.

SkryťVypnúť reklamu

Pri dlhodobej záťaži procesora a grafického čipu môže vysoká teplota spôsobiť zníženie výkonu. Chladenie má prioritu v nízkej hlučnosti a namiesto vysokých otáčok systém siahne po nižších pracovných frekvenciách.

taichi-bocny-pohlad.jpg

Na baterku len 5 hodín

Na cestách si nový Taichi užijete len priemerne. S vypätím všetkých síl a znížením jasu displeja vydrží približne päť hodín práce, prezeranie internetu alebo HD film výdrž skrátia o skoro dve hodiny.

S aspoň raz takou výdržou a možnosťou dotykového ovládania obidvoch displejov by bol Taichi skvelým riešením pre niekoho, kto so sebou nechce neustále nosiť tablet a notebook.

Nie je totiž vôbec ťažký, výkonu má na rozdávanie a pri jeho výrobe si dal Asus skutočne záležať. Pýta si zaň ale aj prémiovú cenu, blížiacu sa k hranici 1600 eur. Najlacnejšie ho kúpite v 13 palcovej verzii, kedy ušetríte približne sto eur.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky

PCMark7

Score

4817

Creativity

8695

Entertainment

3181

Computation

14716

System Storage

5090

Crystal Disk Mark 3.0

Rýchlosť čítania

442 MB/s

Rýchlosť zápisu

330 MB/s

Cinebench R10

1 CPU score

4801

x CPU score

10034

Battery Eater

Readers test (čas)

4:54

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


16
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 41
SkryťZatvoriť reklamu