SME

Stĺpček o logike: Naozaj bránia ženám otehotnieť?

S negáciou viet so slovami "môže" a "musí" môžeme mať problémy.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SITA/AP)
Logika pre každého je pravidelná séria stĺpčekov o logike pripravená v spolupráci s Katedrou logiky a metodológie vied FF UK. Vychádzať budú každý pondelok.

O tom, ako správne negovať, viedli diskusie už antickí logici. Niekedy je to jednoduché – pred negovaný výrok (Dunaj je najväčšia rieka Európy) dáme spojenie nie je pravda, že... a nemôžeme sa pomýliť. Snaha o hutnejšie vyjadrovanie nás vedie ku skracovaniu textu a vtedy použijeme len záporovú časticu pred slovesom – napr. Dunaj nie je najväčšia rieka Európy.

Situácia sa komplikuje vtedy, keď vo vete vystupujú slová ako každý, niektorí a pod. V logike im hovoríme kvantifikátory.

Správnou negáciou vety Každý vták vie lietať už nebude veta Každý vták nevie lietať. Jednak v slovenčine platí pravidlo, že so záporným slovesom nespájame kladné všeobecné vymedzovacie zámená (každý, všetci), ale len záporné všeobecné vymedzovacie zámená typu žiadny, nijaký, a jednak musíme zmeniť všeobecný kvantifikátor na čiastočný, existenčný, aby sme vo výsledku dostali logicky protikladnú vetu: Niektoré vtáky nevedia lietať. Naproti tomu veta Žiadne slony nevedia lietať je negáciou vety Niektoré slony vedia lietať.

Ťažším problémom môže byť správne negovanie vety s viacerými kvantifikátormi. Vetou Niektoré krajiny nesplnili všetky kritériá vstupu do EÚ autori zrejme zamýšľali povedať: Niektoré krajiny nesplnili niektoré kritériá vstupu do EÚ.

Iným problémom je negovanie viet s modálnymi slovesami typu musieť, môcť. Ak chceme poprieť, že Jano musí zaplatiť dlh, tak povieme, že Jano nemusí zaplatiť dlh alebo že Jano môže nezaplatiť dlh. Tu sloveso môže vyjadruje modalitu konania, spojenú s právne stanovenou povinnosťou (musieť vo význame je prikázané).

Modálne sloveso môcť však používame aj na vyjadrenie prírodných procesov, ako napr. vo vete Na Marse môže byť život. Sloveso musieť býva tiež niekedy použité na vyjadrenie prírodnej nutnosti - Meteorit sa dostal do atmosféry pod takým uhlom, že musel celý zhorieť.

Tieto odlišné významy modálnych slovies si nesmieme zamieňať, pričom formulácie viet, v ktorých majú viac výskytov a vystupujú v rozličných významoch, majú syntakticky jednoznačne signalizovať, v ktorom výskyte vystupujú v tom alebo v onom význame. To sa zrejme nepodarilo v podtitulku článku „Etiópskym ženám bránia otehotnieť“:

„Izraelskí gynekológovia vraj predpisujú etiópskym ženám antikoncepciu, po ktorej už nemusia otehotnieť,“

k čomu sa pridružilo aj nesprávne negovanie. Na prvé počutie by sme tam identifikovali rozpor – veď antikoncepcia sa používa práve na to, aby žena neotehotnela, tak načo tam je ešte zosilnené „nemusia“.

Zamýšľaným významom, ako dosvedčuje vlastný text článku (napr. veta „Po ukončení podávania antikoncepcie vo forme injekcie, môžu mať ženy problém otehotnieť.“), bolo povedať:

„Izraelskí gynekológovia vraj predpisujú etiópskym ženám antikoncepciu, po skončení účinnosti ktorej je možné, že už nebudú môcť otehotnieť.“

Výraz brániť v titulku článku je použitý vo význame určitého konania proti niečomu, výraz „nemusia“ z podtitulku je nevydarenou skratkou za spojenie „je možné, že už nebudú môcť“, pomocou ktorej robíme predpoveď budúcich udalostí, ktoré závisia aj od prírodných procesov, nielen od konania.

Jednoducho, niekedy sa skracovaním textu môže stať, že sa z výsledného textu nedá identifikovať jadro významu pôvodného textu alebo navodzuje voči nemu opačný význam, a preto také skracovanie by sa nemalo používať ani v titulkoch.

Autor je logik a bývalý rektor Univerzity Komenského.

Autor: František Gahér

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu