RÍM, BRATISLAVA. Trvalo to viac ako štyri desaťročia. Minulý rok v júli však fyzici pracujúci na najväčšom fyzikálnom experimente v dejinách ľudstva oznámili, že ho zrejme majú.
Toľko hľadanú, slávnu a stále veľmi záhadnú časticu mohol objaviť Veľký hadrónový urýchľovač ukrytý pod zemou na hraniciach Francúzska so Švajčiarskom. Narazil na čosi, čo sa veľmi ponášalo na Higgsov bozón.
V skutočnosti však objav novej častice nemal byť jediným cieľom - aj keď dobre zapadal do najrozšírenejšieho fyzikálneho vysvetlenia časticového zverinca. Častica pripomínajúca Higgsov bozón totiž mohla otvoriť dvere k vzrušujúcej, exotickej fyzike za štandardným modelom.
Nové dáta z detektorov však do týchto dverí zatiaľ nevkročili. S výnimkou istej čudnej vlastnosti je Higgs zatiaľ presne taký, ako hovorili predpovede. Ukázali to fyzici na medzinárodnej konferencii Moriond v Taliansku.
Kľúčový druhý detektor
Urýchľovač v súčasnosti na dva roky odstavili. Vedci a inžinieri ho totiž pripravujú na maximálny, takmer dvojnásobný výkon oproti energiám, ktorými dosiaľ zrážal zväzky protónov. Medzičasom však fyzici analyzovali nazbierané dáta.
Tie ukázali, že novoobjavená častica sa stále viac podobá na Higgsov bozón štandardného modelu. Detektor ATLAS, na ktorom pracujú aj slovenskí vedci, si však v údajoch všimol zvláštnu anomáliu.
Higgsova častica sa rozpadala na fotóny výrazne častejšie, než predpovedá teória. Toto zistenie potvrdili aj nové dáta, no anomália sa nezväčšila. S napätím sa teraz očakáva na výsledky ďalšieho z detektorov, CMS.
„Výsledky zverejníme len vtedy, keď si bude skupina myslieť, že analýza je hotová,“ hovorí pre magazín New Scientist jeden z vedúcich vedcov experimentu, Albert De Roeck. „Stále sme v procese overovania.“
Obyčajný Higgs
Odborníci predpokladajú, že zistenia druhého tímu nebudú zverejnené skôr ako o týždeň. Fyzici sa preto zatiaľ prikláňajú k názoru, že nová častica s hmotnosťou 125 GeV je štandardný Higgs.
„Vyzerá stále viac a viac ako Higgsov bozón,“ píše v stanovisku Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) James Gillies. „V každom prípade, potrebuje ešte ďalšie analýzy predtým, ako poskytneme definitívne stanovisko.“