PRAHA, BRATISLAVA. Najväčšie české spravodajské portály sa v pondelok presunuli na sociálne siete. Ich stránky boli nedostupné, čelili hromadnému DDoS útoku.
„Počítače posielajú nezmyselné požiadavky, ktoré zahlcujú naše servery. Ľudia sa tak nemôžu dostať na naše stránky,“ opísal útok na stránke idnes.cz programátor skupiny MAFRA Ivo Škola.
Hackeri útočili na viac portálov naraz. Išlo o najväčší výpadok v internetovej histórii Česka. Podľa MF Dnes mal byť útok riadený z Česka. Či za ním však boli Rusi, nemusí byť také isté.
„Akciu si mohol objednať ktokoľvek,“ napísal idnes.cz.
Nie je to náročné
Proti DDoS útokom, pri ktorých sa hackeri snažia naraz dostať na stránku z množstva počítačov a preťažia tak servery, je veľmi ťažké sa brániť.
Majitelia počítačov ani nemusia vedieť, že z ich adresy prebieha útok, spúšťajú ho totiž vírusy.
„Ak ide o dostatočne silný útok, prakticky nie je možné účinne sa brániť. Príkladom je Amazon a ďalšie veľké stránky, ktoré sa v minulosti stali terčom úspešných DDoS útokov,“ uviedla pre SME Zuzana Hošalová z ESETu.
Pripomína, že takéto útoky sú bežné, keďže nie sú technicky náročné. „Na čiernom trhu sa dá kúpiť sieť napadnutých prístrojov, ktoré dokážu DDoS útok vykonať.“
Anonymous to vraj neboli
Podobnými útokmi sa v minulosti dostalo do povedomia hnutie Anonymous. To však vždy dopredu akciu ohlasovalo a potom sa s ním na sociálnych sieťach chválilo. K útoku sa nehlásil nikto.
„Niekomu zjavne napadlo trochu kopnúť do českého internetového spravodajstva. Azda sa novinári spamätajú a začnú písať o veciach, na ktorých skutočne záleží,“ reagovalo hnutie na Facebooku.
Napadli aj SME
DDoS útok spôsobí len odstavenie stránky, nemení obsah na nej. Útočník sa ani nedostáva k neprístupným informáciám zo siete.
S podobným útokom má skúsenosť aj SME. V októbri 2011 bola po DDoS útoku na niekoľko hodín nedostupná jeho internetová stránka.
Oveľa nebezpečnejšie boli nedávne útoky na americké médiá, pri ktorých sa zrejme čínski hackeri dostali napríklad ku komunikácii novinárov z New York Times.
Na čiernom trhu sa to dá kúpiť
Ak ide o dostatočne silný útok, tak v podstate sa nedá brániť, hovorí o kyberútoky na české spravodajské webstránky Zuzana Hošalová zo spoločnosti Eset.
Je náročné urobiť takéto útoky?
Nie, na čiernom trhu sa dá kúpiť sieť napadnutých prístrojov, ktoré dokážu DDoS útok vykonať. Samozrejme pre väčšinu ľudí je náročné vykonať niečo, čo z nich pred zákonom spraví kriminálnikov.
Môže sa voči nim server účinne brániť?
Ak ide o dostatočne silný útok tak v podstate nie. Príkladom je Amazon a ďalšie vysokoprofilové webstránky, ktoré sa v minulosti stali terčom úspešných DDoS útokov.
Predstavuje DDoS útok aj väčšiu hrozbu než to, že stránka bude nejaký čas nedostupná?
V princípe nie. Vyplýva to z podstaty útoku, ktorému ide o zneprístupnenie služby.
Keď niekto využíva môj počítač na takýto útok, viem tomu zabrániť?
Používaním kvalitného antivírusového riešenia a taktiež rozumným správaním sa na webe. V zmysle: nevypnem si antivírus, keď mi blokuje webstránku, na ktorú sa pokúšam dostať. Ten web bude totiž skompromitovaný.
Dejú sa takéto útoky bežne?
Áno, jedná sa žiaľ celosvetovo o relatívne bežnú záležitosť.
Matúš Krčmárik