BRATISLAVA. Asteroid, ktorý pred dvomi týždňami narobil problémy v Rusku, pripomenul, že z vesmíru nám stále hrozia problémy. Nielenže nedokážeme všetky hrozby zachytiť, ale ani v prípade známeho telesa sa nemusíme vedieť ochrániť.
Zmeniť by to chcela Európska vesmírna agentúra (ESA). V spolupráci s americkými kolegami z Národného úradu pre letectvo a vesmír pripravuje misiu AIDA, ktorá môže byť prvým krokom k budúcej snahe odkláňať letiace asteroidy. Chce v roku 2022 zasiahnuť binárne teleso Didymos a sledovať, aké stopy zrážka zanechá. A či a ako objekt zmení svoju dráhu.
„Tento projekt má hodnotu vo viacerých významoch,“ hovorí podľa tlačového vyhlásenia kozmickej agentúry astrofyzik Andy Cheng. „Od aplikovanej vedy, cez výskum až po využitie nerastných surovín.“
Didymos sú v skutočnosti dve telesá. Väčšie má osemsto metrov, menšie, ktoré okolo neho obieha, zhruba stopäťdesiat metrov. Aj misia tak bude pozostávať z dvoch častí. Materská sonda priletí do blízkeho okolia asteroidu, keď sa bude nachádzať najbližšie k Zemi.
Nárazový modul potom zasiahne menšie teleso a sonda bude skúmať, čo sa stane. Vedci však majú do polovice marca navrhnúť, čo všetko by chceli počas tejto misie zistiť.
„AIDA totiž nie je iba misia k asteroidu,“ dodáva Andrés Gálvez z ESA. „Je to otvorená výskumná platforma pre rôznych vedcov.“