BRATISLAVA. V slávnom sci-fi seriáli Star Trek je to po Zemi najznámejšia planéta.
Vyprahnutý a horúci Vulkán je domovom Vulkáncov, spriatelenej rasy so špicatými ušami a zelenou krvou, ktorá uvažuje prísne logicky a potláča emócie. Sú to vôbec prví mimozemšťania, ktorých ľudia v roku 2063 stretnú.
Seriálový Vulkán môže mať teraz po prvýkrát svojho menovca v skutočnom vesmíre.
Namiesto veľkej horúcej planéty to síce bude len 30-kilometrový chladný mesiac obiehajúci Pluto, no fanúšikovia Star Treku sú aj tak nadšení.
Pol milióna hlasov
Práve Vulkán a Kerberos sú mená, ktoré si na pomenovanie dvoch novoobjavených mesiacov Pluta vybrali ľudia v internetovej ankete. Súťaž vyhlásili astronómovia, ktorí štvrtú a piatu obežnicu tejto trpasličej planéty na kraji slnečnej sústavy (zatiaľ P4 a P5) len nedávno objavili.
Do súťaže poslali ľudia zhruba 450tisíc hlasov takmer zo všetkých krajín sveta, polovica však bola zo Spojených štátov. Vulkán vyhral jednoznačne, keď získal 174-tisíc hlasov, druhý Kerberos 99-tisíc.
Podmienky na výber mena boli dve. Muselo pochádzať z gréckej alebo rímskej mytológie a muselo mať spojitosť s podzemím. Práve Pluto, ktorého status pred pár rokmi degradovali z planéty na trpasličiu planétu, dostal meno podľa rímskeho boha podsvetia.
Vybrala mu ho v roku 1930 jedenásťročná britská školáčka Venetia Burneyová, ktorá to považovala za správne meno pre taký chladný a vzdialený objekt. Tri mesiace Pluta objavené neskôr tiež dostali mená z podsvetia: Cháron, Hydra a Nix.
Boh ohňa a trojhlavý pes
Pôvodne pritom Vulkán medzi 12 nominovanými chýbal. Astronómovia ho doplnili po žiadostiach ľudí. Ako prvý ho navrhol William Shatner, herec, ktorý hral v starom Star Treku kapitána Jamesa Kirka.
„Čo si myslíte o nápade pomenovať mesiace Pluta Vulkán a Romulus,“ napísal na Twitteri.
Romulus, ktorý v Star Treku obývala nepriateľská rasa Romulánov, nemohli zaradiť, pretože je po ňom už pomenovaný asteroid. Vulkán však hneď vystrelil medzi favoritov a ovládol súťaž.
Vulkán bol rímsky boh ohňa a synovec boha Pluta. Druhý víťaz, Kerberos, bol v Grécku trojhlavý pes, ktorý strážil vchod do podsvetia. Vulkánom aj v 19. storočí nazvali fiktívnu planétu, ktorá mala obiehať medzi Merkúrom a Slnkom – doteraz sa jej existencia nepotvrdila.
Potešení Vulkánci
Súťaž bola nezáväzná a až astronómovia napokon rozhodnú o menách mesiacov.
Naznačili, že by sa mali riadiť hlasom ľudu. „Niektorí ľudia povedia, že meno Vulkán by sme si mali uchovať pre miesto, ktoré je veľké a horúce. Všetky také miesta v slnečnej sústave sme už našli a už majú mená,“ odvetil pre Los Angeles Times astronóm Mark Showalter.
Vulkán ako malý chladný mesiac neprekáža ani Spockovi, najznámejšiemu Vulkáncovi. „Keby moji ľudia prejavovali emócie, povedali by, že sú potešení,“ odpísal jeho predstaviteľ, herec Leonard Nimoy pre AP.