LONDÝN, BRATISLAVA. Poznáte ten pocit, keď uhádnete hádanku či vylúštite krížovku. Vedci prišli na to, že tento pocit nejestvuje iba u ľudí.
Podľa nového výskumu v odbornom magazíne American Journal of Primatology ľudia nie sú jediní, ktorí sa tešia z vyriešených hlavolamov.
Ľudoopy, ktoré sú vo zvieracej ríši našimi najbližšími príbuznými, pociťujú rovnakú mieru uspokojenia ako ich ľudskí bratanci.
Rady sa hrajú
Výskum ukázal, že šestica šimpanzov si užívala hry bez ohľadu na to, či po ich vyriešení dostala odmenu, alebo nie. Podľa zoológov to znamená, že pociťujú podobný druh zadosťučinenia ako ľudia pri riešení problémov.
„Zistili sme, že šimpanzy chceli vyriešiť hádanku bez ohľadu na to, či po jej vylúštení dostali odmenu,“ povedala podľa Daily Telegraph zoologička Fay Clarková. Šesť dospelých šimpanzov sa každý deň hralo vo Whipsnade Zoo. Neboli vycvičené na to, ako v hre postupovať, a hru podľa vedcov hrali dobrovoľne.
Hra spočívala v tom, že museli pohybovať červenými kockami alebo paraorechmi cez sieť potrubí pomocou paličiek, ktoré strkali do rôznych otvorov. Úlohou bolo dostať kocku či paraorech do cieľového kontajnera.
Potom vedci vytvorili pre šimpanzy vyššiu úroveň hry, v ktorej pridali ďalšie rúrky a vyrobili nepriehľadné potrubia, aby šimpanzy nevideli, čo je vo vnútri.
Radosť z hry
Hoci väčšina zvierat je pri riešení hádaniek motivovaná jedlom, šimpanzy boli podľa Clarkovej motivované niečím iným – vlastnou radosťou z hry.
„To silne naznačuje, že majú podobné pocity spokojnosti ako ľudia, ktorí sa často hrajú rozumové hry,“ dodala Clarková. „Ich jedinou odmenou je dobrý pocit.“