LONDÝN, BRATISLAVA. Neolitické umenie v britskom Teesdale je staré päťtisíc rokov, no o jeho autoroch či zmysle nevieme nič. Kamenné rytiny pozostávajú zo série záhadných tvarov vrátane sústredených kruhov, previazaných prsteňov a čohosi, čo pripomína poháre.
Tieto záhadné skaly a kamene však majú vážny problém: eróziu. Stáročia prírodných vplyvov spôsobili, že mnoho z neolitického umenia takmer nevidno. Donedávna hrozilo, že oň úplne prídeme. Na pomoc však prišlo britské ministerstvo obrany. Archeológom poskytlo laserovú technológiu, ktorá bola pôvodne určená na detailné mapovanie bojiska.
„Rytiny naskenujeme laserom. Umožní nám to vytvoriť precízny a presný 3D obraz skál. Tým sa v záznamoch uchová, ako vyzerali a kde presne stáli,“ vysvetlil pre miestne noviny Teesdale Mercury Phil Abramson, poradca ministerstva obrany pre historické záležitosti. „Kamene potom môžeme preniesť na iné miesto, kde nebudú tak podliehať erózii.“
Vojenský skener vyprodukuje dostatok lúčov, aby presne zmapoval povrch a umiestnenie skál. Výsledný 3D obraz možno i otáčať. Vedci tak získajú možnosť sa na obrazy pozrieť z rôznych uhlov a perspektív.
Mapovanie kameňov síce predstavuje posun od normálnych povinností britskej armády, no ako upozornil Abramson, vojaci aspoň môžu svoje schopnosti trénovať.
Existuje množstvo teórií, čo rytiny znamenajú. Mohli hrať istú rolu pri obradoch a ceremoniáloch spojených s uctievaním bohov, mohli označovať územie kmeňov, ale mohli mať aj duchovný charakter.
Autor je doktorand na Ústavu světových dějin FF Univerzity Karlovy.