SME

Deti z ťažkého prostredia podporia vo vede

Aj deti zo zložitejšieho prostredia baví veda a výskum. Niektoré z ich projektov dostanú finančnú pomoc.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SITA/AP)

BRATISLAVA. Tri dievčatá a osem mladých mužov z celého Slovenska sa vrátane 9-ročného Martina dostali do užšieho výberu programu, ktorý medzi nich rozdelí 30-tisíc eur. Majú pomôcť rozvíjať ich schopnosti a výskum.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Ani pri najlepšej vôli a snahe nedokážu rodičia vždy svoje deti finančne podporovať tak, ako by si želali," hovorí generálny riaditeľ finančnej spoločnosti AXA, ktorá sa rozhodla podporiť deti zo znevýhodnených rodín. „O to zvlášť si vážime ambície a snahu študentov osobnostne a odborne rásť.“

SkryťVypnúť reklamu

Finančná inštitúcia chce podporiť konkrétne projekty, ale aj štúdium jednotlivých finalistov programu an zahraničných inštitúciách.

Finalisti a ich projekty:

Dominika Boldovjaková: Rabča, 17 rokov, študuje na strednej škole v Glucesteshire College biológiu, chémiu a matematiku. Venuje sa výskumu rakoviny.

Štefan Faršang: Rimavská Sobota, 21 rokov, študuje na University of St. Andrews, rozbieha medzinárodný projekt zameraný na výskum doteraz neopísaného minerálu s dočasným názvom „mauritzit“. V rámci projektu by sa jeho vzorky analyzovali pomocou röntgenovej mikrotomografie (v londýnskom Natural History Museum), NMR spektroskopie, röntgenovej difrakcie, a ďalšími analyzačnými metódami.

Silvia Hnátová: Topoľčany, 19 rokov, študuje na University of Cambridge, skúma vplyv hliníka na tvorbu proteínov teplotného šoku u rias Chlamydomonas reinhardtii. Medzi jej doterajšie výsledky patrí zistenie výrazných ochranných účinkov extraktu z vratiča obyčajného Tanacetum vulgare. Keďže extrakt má potenciál chrániť riasy pred účinkom hliníka, mohol by sa v budúcnosti použiť na fytoremediáciu, resp. ozdravovania pôdy od hliníka.

SkryťVypnúť reklamu

Tomáš Hromada: Košice, 26 rokov, študuje na STU v Košiciach, jeho projekt spočíva v natočení dokumentárneho filmu o novej technológii zneškodňovania odpadov pomocou plazmového reaktora. Vďaka tak silnému propagačnému nástroju, akým je film, priblíži túto prevratnú technológiu a súčasne pomôže k jej začleneniu do učebných osnov.

Veronika Kusyová: Nitra, 25 rokov, študuje na University College of London, venuje sa socio-politologickému štúdiu so zameraním na oblasť Východnej Európy, najmä Západný Balkán.

Jozef Marko: Martin, 17 rokov, študent 8. roč. osemročného gymnázia, vyvíja aplikácie pre Android.

Tomáš Petrík: Zemplínske Hámre, 19 rokov, venuje sa hudbe a hre na klavír, chcel by ale študovať na konzervatóriu vo Viedni.

Pavol Ondrisek: Prievidza, 21 rokov, študuje na EHT Zurichu, venuje sa syntéze nových organokovových zlúčenín a ich následnej aplikácii v organickej syntéze ako katalyzátorov.

SkryťVypnúť reklamu

Martin Vaľa: Kysak, 9 rokov, študuje na ZŠ, je úspešný v matematike a baví ho orientačný beh.

Michal Valíček: Rajec, 23 rokov, popri štúdiu na Fakulte informatiky sa venuje aplikovanému výskumu v oblasti vnorených systémov. Okrem teoretických prác opisujúcich časové charakteristiky integrovaných počítačov v kritických zariadeniach buduje automatickú meteostanicu (orientovanú na predpovedanie rizík v poľnohospodárstve) a malú nízkorozpočtovú solárnu elektráreň v Bratislave. Za svoj hlavný ciel považuje prijatie na stáž do CERN-u, kde sa chce venovať mikropočítačom v detektoroch.

Marek Vician: Nedožery-Brezany, 22 rokov, študuje na UK v Bratislave, jeho projekt je zameraný na laboratórnu prípravu inhibítorov enzýmu histón deacetylázy, ktorý sa aktívne podieľa na viacerých chorobách imunitného systému, najmä rakoviny kožného T-lymfómu. Táto rakovina postihuje biele krvinky, konkrétne T-lymfocyty, ktoré v prípade rakoviny kožného T-lymfómu prenikajú na kožu a spôsobujú jej závažné poškodenie a zničenie.

SkryťVypnúť reklamu

Stanislava Spišiaková: Košice, 13 rokov, navštevuje ZŠ a ZUŠ v odbore husle a spev, rada by pokračovala v navštevovaní záujmových krúžkov a zakúpila by si mikrofón a husle.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu