SME

Test: Lenovo má notebook, ktorý je zároveň tablet

Vyzerá ako bežný ultrabook, no po vyklopení displeja o 360 stupňov sa premení na tablet.

(Zdroj: Lenovo)

Lenovo IdeaPad Yoga 13

Páči sa nám:

použiteľný koncept notebooku a tabletu, výkon, klávesnica

Nepáči sa nám:

na tablet stále ťažké

Cena:

od 899 eur, testovaná konfigurácia približne 1199 eur

Hodnotenie:

8,8

Novinka od Lenova ponúka na papieri všetko, čo sa vyžaduje od hybridného ultrabooku. Má slušný výkon, dotykový displej, rýchly disk a jednoduchým pohybom ruky sa dokáže zmeniť na tablet.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spojenie týchto dvoch zariadení je pre výrobcov veľkou, ťažko zvládnuteľnou výzvou. Ani Yoga od Lenova nie je dokonalá, no zatiaľ sa so svojim konceptom dostala najbližšie k použiteľnému formátu.

Dostupná je v dvoch verziách - v 11 palcovej verzii s ARM čipom od Nvidie a systémom Windows RT, alebo s 13,3 palcovým displejom a klasickou platformou Intel a Windows 8.

SkryťVypnúť reklamu

Z ultrabooku je tablet

Nemá žiadny zložitý výklopný mechanizmus a ani odoberateľnú klávesnicu, displej stačí jednoducho preklopiť o 360 stupňov.

V režime tabletu je klávesnica s touchpadom vypnutá a nereaguje na nechcené stlačenia, ktorým sa v prípade držania v rukách nedá vyhnúť.

Pevné kovové pánty dokážu udržať displej v nastavenej pozícii, čo základňu notebooku premení na stojan pre tablet. S displejom tu nepohne klasické ovládanie dotykom, či prípadné otrasy počas cesty autom alebo lietadlom.

lenovo-yoga.jpg

Bolia z neho ruky

Dlhodobé využívanie režimu tabletu počíta s lepšou fyzickou kondíciou. Zariadenie nie je síce ťažké, no toto tvrdenie platí len v prípade využívania v režime notebooku.

Tablet sme zvyknutí držať v jednej, prípadne vo dvoch rukách. S hmotnosťou jeden a pol kilogramu je Yoga na dlhodobé držanie jednoducho ťažká a bez podopretia zariadenia sa dá vydržať maximálne pár minút.

SkryťVypnúť reklamu

Režim tabletu preto berte len ako príjemný bonus, ktorý využijete hlavne pri práci na stole. Vtedy sa premení na zaujímavé dotykové zariadenie. Kvôli veľkej 13,3 palcovej uhlopriečke ho ale ovládnete len jednou rukou.

Na dotyk príjemný

Lacné plasty sa v cenovej kategórii nad tisíc eur nenosia a pre odlíšenie sa od konkurencie tu výrobca neponúka ani klasicky upravený hliníku.

Yoga má netradičný povrch, ktorý pôsobí na dotyk veľmi príjemne, až mäkko. Napriek tomu je celá konštrukcia pevná, odolná aj väčšiemu tlaku. Povrch nie je náchylný na poškrabanie.

Chválime aj vynikajúcu klávesnicu – rozmer a tvar kláves je po ergonomickej stránke veľmi dobrý, zdvih a nízku hlučnosť oceníte pri písaní väčšieho objemu textov.

Touchpad je rozmerovo veľký, na dotyky reaguje po celom svojom povrchu vrátane dvojice integrovaných tlačidiel. Presnosť snímania je dobrá, odpor pri pohybe prstom minimálny.

SkryťVypnúť reklamu

lenovo-yoga-panty.jpg

Nie je to ultrabook pre hráčov

Parametre

  • Dvojjadrový procesor Intel Core i7-3517U
  • 8 gigabajtov operačnej pamäti
  • 128 gigabajtov úložného priestoru
  • 13,3 palcový HD+ dotykový displej
  • Wi-Fi, Bluetooth, HDMI, USB 3.0, USB 2.0
  • Hmotnosť 1,53 kg
  • Windows 8 64-bit

Očakávať vysoký výkon by bolo pri hybridnom ultrabooku nereálne. Väčšina prémiových ultrabookov má rovnaký základ – dobrý procesor, pevný disk bez mechanických častí a integrovanú grafickú kartu, ktorá nie je určená náročnému hráčovi hier.

Lenovo sa nesnaží vybočiť z radu a Yogu ponúka v niekoľkých konfiguráciách, líšiacich sa procesorom, kapacitou operačnej pamäti a SSD disku. Kvôli zložitému systému rozobratia odporúčame už pri kúpe siahnuť po verzii s väčšou kapacitou pamäte – dá sa síce rozšíriť aj neskôr, no pre väčšinu majiteľov to bude znamenať platený servisný zásah.

SkryťVypnúť reklamu

Tretia generácia procesorov Intel Core (Ivy Bridge) sa do ultrabooku dostala len v dvojjadrovej verzii. Najlacnejšia konfigurácia má základný model rodiny Core i3, najvýkonnejší Core i7-3537U má maximálnu pracovnú frekvenciu až 3,1 GHz.

Hardvér je zladený veľmi dobre, no v najlepšej výbave s ôsmymi gigabajtami operačnej pamäti a SSD diskom s kapacitou 256 gigabajtov stojí vyše 1300 eur. Najlacnejšiu konfiguráciu kúpite o približne 400 eur lacnejšie.

at.jpg

Služba Intel Anti-Theft za poplatok ponúka zvýšenú ochranu pri odcudzení.

Pripojíte len dve zariadenia

Kompaktné rozmery a vysoký výkon si vybrali daň v podobe chudobnejšej portovej výbavy. Klasický sieťový LAN konektor a optickú mechaniku tu nehľadajte, USB porty tu sú len dva – jeden klasický a jeden v rýchlejšej verzii 3.0.

SkryťVypnúť reklamu

Komunikácia s okolím je obmedzená na Bluetooth vo verzii 4.0 a Wi-Fi, ktorá zabezpečí prístup k internetu. Obraz je možné vyviesť cez rozmerovo klasický HDMI konektor, integrovaná čítačka si rozumie len s kartami typu SD/MMC.

Displej s uhlopriečkou 13,3 palcov poskytuje s rozlíšením 1600 × 900 bodov dobrý komfort pri práci a živé farby s rovnomerným podsvietením vďaka technológii IPS.

Úsporný režim, vypnutá bezdrôtová komunikácia a práca v textovom editore je minimálna záťaž, pri ktorej dokáže Lenovo Yoga pracovať na jedno nabitie skoro osem hodín. Pozeranie filmov a webu tento čas skráti približne o tri hodiny.

yoga.jpg

Ako ultrabook dobrý

Lenovo Yoga je ako väčšina hybridných ultrabookoch zariadením o kompromisoch. V základe funguje bez problémov a ako ultrabook je dobrý po stránke výkonu, dizajnu a kvality prevedenia.

SkryťVypnúť reklamu

Režim tabletu nemôžeme brať ako plnohodnotný mód, ale skôr ako zaujímavý doplnok. Uhlopriečka obrazovky a hmotnosť zariadenia je veľká, znemožňujúca dlhodobejšie držanie v rukách.

Pripraviť sa treba aj na vyššiu cenu. V najlepšej konfigurácii stojí vyše 1300 eur, čo ale nie je v kategórii prémiových ultrabookov nič výnimočné. Za ten peniaz sa dajú kúpiť výkonnejšie zariadenia, no len máloktoré je tak ľahké a jednoducho premeniteľné na tablet.

Výsledky testov

PCMark7

Score

4202

Creativity

8696

Entertainment

2562

Computation

15314

Resident Evil 5 DX10

1024×768

25,8

1024×768 4×AA

21,3

1600×900

18,3

1600×900 4×AA

13,9

Crystal Disk Mark 3.0

Rýchlosť čítania

250,9 MB/s

Rýchlosť zápisu

265,3 MB/s

Cinebench R10

1 CPU score

5222

x CPU score

10687

Battery Eater

Readers test (čas)

7:56

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jeden zo slajdov prezentácie europoslankyne Judity Laššákovej na jej prednáškach po Slovensku.

Niektorí účastníci prednášok po Slovensku ostali zaskočení.


146
Jindřich Šídlo

Na matku zavraždenej študentky sa nalepili opoziční politici.


2
Obranca slovenskej hokejovej reprezentácie Patrik Koch.

Patrik Koch bude na MS v hokeji patriť medzi opory zadných radov Slovenska.


Martin Turčin

Porota ocenila celkovo 42 fotografií.


TASR 2
SkryťZatvoriť reklamu