SME

Ján Midžiak: Prvý slovenský egyptológ kopal v Núbii

Ján Midžiak sa v 60. rokoch zúčastnil archeologickej expedície v Núbii. Pre odpor proti okupácii ho prepustili zo školy.

Ján Midžiak.Ján Midžiak.

Na konci päťdesiatych rokov minulého storočia sa Egypt obrátil na UNESCO so žiadosťou o pomoc pri záchrane kultúrneho dedičstva, ktoré malo byť zničené zvýšením Asuánskej priehrady.

Táto akcia patrí k najvýznamnejším udalostiam v dejinách egyptológie 20. storočia. Znamenala teoretický i praktický prínos pre poznanie histórie a archeológie Egypta a Núbie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Československo sa k akcii pripojilo archeologickou pomocou. Jej súčasťou bol aj Ján Midžiak (1. 3. 1932 – 6. 2. 2013), prvý slovenský študent egyptológie.

SkryťVypnúť reklamu

„Ako jediní z deviatich zúčastnených štátov sme mali dve koncesie a ako jediní sme bývali v Núbii v čase, keď vypustili Asuánsku priehradu. Vďaka tomu sme našli množstvo rytín, nápisov a stél, ktoré boli desať mesiacov v roku pod vodou,“ spomínal na medzinárodne uznávanú československú expedíciu pre portál slovenskej nadácie Aigyptos.

Ján Midžiak pózuje pri jednom z najdôležitejších epigrafických objavov expedície: stéle s opisom výpravy vezíra Antefikera z 12. dynastie do dolnej Núbie. FOTO: AIGYPOS.SK

Prvý študent

Ján Midžiak sa narodil 1. marca 1932 v oravskej Párnici. Ľudovú školu navštevoval vo Vrútkach, kam sa jeho rodičia presťahovali, gymnázium potom v Martine a v Dolnom Kubíne. V rokoch 1952 - 1957 bol redaktorom Československého rozhlasu v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Od roku 1957 študoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského odbory slovenčina a arabčina. V jeseni 1960 prestúpil na Filozofickú fakultu Karlovej Univerzity v Prahe, kde začal študovať odbory egyptológia a prehistorická archeológia. V roku 1962 sa zamestnal ako externý hlásateľ v Československom rozhlase v Prahe.

Československý egyptologický ústav FF UK bol založený len pár rokov predtým, v roku 1958. Počas expedície do Egypta mu pridelili dve koncesie, tzv. severnú a južnú, tvoriace dva päťdesiatkilometrové úseky - zhruba jednu tretinu údolia Nílu v dolnej Núbii.

Úlohou expedícií bol epigrafický a prípadne archeologický výskum, expedície mali zaznamenať nápisy a maľby na skalách a vykonať základnú dokumentáciu objavených archeologických nálezísk.

SkryťVypnúť reklamu

Na tretej expedícii do Núbie sa prvýkrát zúčastnili aj dvaja študenti egyptológie, medzi nimi aj Ján Midžiak. Expedícia trvala od jari až do jesene roku 1963, skúmala južnú epigrafickú koncesiu a chrámy v lokalitách Táfa a Kertásí.

Midžiak sa zúčastnil ešte na dvoch expedíciách, od jari do jesene v roku 1964 sa epigraficky a archeologicky skúmala severná i južná koncesia, v roku 1966 sa obnovil výskum Ptahšepsesovej hrobky v Abúsíre.

„Najviac si cením expedíciu z roku 1963… lebo sme počas nej našli najviac skalných rytín, nápisov, stél. Ba našli sme i niekoľko malieb,“ povedal. Z expedícií v rokoch 1963 a 1964 existujú Midžiakove zápisky.

Midžiak s nestorom českej egyptológie, oxfordským profesorom Jaroslavom Černým. FOTO - AIGYPTOS

Nočná v rozhlase

Po návrate do Prahy sa zaoberal zhromaždenou dokumentáciou. Jeho úlohou bola publikácia časti skalných kresieb a malieb.

SkryťVypnúť reklamu

V noci z 20. na 21. augusta 1968 mal nočnú službu v Československom rozhlase v Prahe, práve v čase, keď sa začala invázia vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. V tom momente bol jediným prítomným slovenským redaktorom. (Záznam z vysielania rozhlasu z tej noci si môžete vypočuť tu).

„Vážení priatelia, napriek streľbe a citovému pohnutiu, ktoré všetci prežívame, zachovajte pokoj. Čo len jediný život by bol zbytočný v danej situácii. Verme, že pravda zvíťazí,“ povedal do éteru.

Nenapísal dodatok k životopisu za roky 1968 a 1969, vo vysielaní odmietal používať slovné spojenie „bratská pomoc“. Za jeho postoje ho vyhodili z KSČ, prepustili z rozhlasu a vylúčili aj z FF UK.

Krátko pracoval v technickom oddelení pražského paláca Lucerna, ďalej ako kamenár, skladník, šofér, šatniar v Paláci kultúry, rolbista na zimnom štadióne na Štvanici.

SkryťVypnúť reklamu

Po roku 1989 bol rehabilitovaný a Karlova univerzita mu priznala akademický titul. Angažoval sa v Občianskom fóre a ďalej spracovával materiál získaný počas núbijských expedícií.

Monografické práce o výsledkoch výskumov núbijskej expedície vychádzajú od roku 1973 a z väčšej časti bol už zdokumentovaný materiál publikovaný.

O jeho živote vznikol v roku 2009 v STV dokument Šesťdesiatosmičkár Ján Midžiak, autorkou námetu a scenára bola dokumentaristka Hana Daubnerová. Negatívy fotografií z núbijských expedícií daroval Ústavu orientalistiky SAV v Bratislave.

Autor: Martin Odler, Český egyptologický ústav FF UK v Prahe

Víkend

Súvisiace témy: Nekrológy
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


26
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


a 1 ďalší 1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 43

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 16 774
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 518
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 293
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 897
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 757
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 730
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 862
SkryťZatvoriť reklamu