BRATISLAVA. Je ich veľa a na prvé počutie sú úplne odlišné. Ak sa započúvate lepšie, možno narazíte na zopár podobných znakov. A ak sa započúvajú odborníci, dokážu, niekedy však až po rokoch a desaťročiach výskumu, povedať, ako celý ten vývoj prebiehal.
Aj keď to pripomína evolúciu živočíšnych druhov v prírode, v skutočnosti tak funguje aj jazyk. Presnejšie, jednotlivé jazyky, ktoré podobne mutujú, znaky a zvuky presúvajú a vracajú, až napokon vzniknú nové slová či celý jazyk. Skúmanie takto komplikovaných a meniacich sa štruktúr dosiaľ vyžadovalo znalosti a často aj kus šťastia.
Medzinárodný tím vedcov však teraz prišiel s počítačovým programom, ktorý môže lingvistom podstatne uľahčiť prácu. Počítač dokáže vystopovať napríklad predkov súčasných jazykov.
Tisíce a tisíce
Znejú ako úplne rôzne slová. Na Fidži to je „kalokalo“, pre pôvodných obyvateľov Taiwanu „mintol“, na Borneu zase „bitén“. Napriek tomu odborníci veria, že všetky tieto slová označujúce hviezdu majú spoločný pôvod.
Práve tieto výrazy spolu s ďalšími viac ako 140-tisíc slovami vložil tím Alexandra Boucharda-Côteho do svojho programu.
Analýza údajov z viac ako šesťsto jazykov ukázala, že najbližšie sú k pôvodnému významu ľudia na Borneu.
Program podľa Nature tvrdí, že na začiatku bol výraz „bituqen“, ktorý sa používal niekedy pred sedemtisíc rokmi. No kým vedcom by podobný výskum mohol trvať roky, program ho zvládol podstatne rýchlejšie.
„Pre ľudí je časovo veľmi náročné preskúmať všetky takéto dáta,“ zdôrazňuje pre BBC Dan Klein, spoluautor štúdie v magazíne PNAS. „Na svete sú tisícky jazykov, každý s tisíckami slov, nevraviac o ich predchodcoch.“
Pomôcť historikom
Výsledky počítačového programu štatistikov z Kanady a Spojených štátov zatiaľ súhlasia s výskumom lingvistov približne na osemdesiatpäť percent.
„Náš systém však zatiaľ využíva len podmnožinu zo všetkých faktorov, ktoré do úvahy berie lingvista,“ priznáva pre Nature Bouchard-Côte. „Takže odlišnosti odrážajú veci, ktoré v našej metóde musíme zlepšiť.“
Vedci zdôrazňujú, že ich cieľom nie je len viesť akademické debaty o jazyku. V skutočnosti chcú softvér využiť na pomoc paleoantropológom a historikom v skúmaní minulosti človeka.
Zmeny v jazyku totiž môžu naznačiť zmeny v správaní našich dávnych predkov a takisto ukázať, kedy sa tak stalo. Napríklad objavenie výrazu na označenie kolesa môže prezradiť, v akej dobe sa koleso v danej spoločnosti začalo používať.
doi: 10.1073/pnas.1204678110