TOKIO, BRATISLAVA. Čo všetko treba urobiť pre to, aby boli fotografie z mobilov a fotoaparátov kvalitnejšie? Panasonic tvrdí, že našiel riešenie, ktoré nevyžaduje zväčšenie plochy čipu. Zmenou spôsobu snímania farieb je možné citlivosť dnešných čipov strojnásobiť.
To všetko bez toho, aby museli výrobné linky CCD a CMOS čipov prejsť výraznou modernizáciou. Každý čip má bunky, ktoré dokážu merať intenzitu svetla, nie však jeho farbu.
Preto je pred čipom matrica zostavená z červených, zelených a modrých filtrov, ktorá do každej bunky prepustí svetlo iba jednej z troch základných farieb. Z takejto mozaiky neskôr firmvér fotoaparátu vypočíta skutočné farby.
Filtre však pri prechode svetla zablokujú tretinu až polovicu jeho intenzity. K snímacím bodom sa tak dostáva iba jeho zlomok, čo spôsobuje vznik šumu pri zosilňovaní signálu, ktorý predchádza vyhodnoteniu.
Panasonic našiel spôsob, ktorým je možné rôzne vlnové dĺžky svetla odkloniť tak, aby dopadali na snímače oddelene. Pomocou nového algoritmu tak možno vypočítať skutočný farebný obraz podobne, ako pri farebnom filtri.
Firma tvrdí, že táto inovácia by mohla výrazne prispieť aj k vernejšiemu farebnému podaniu snímok, pretože žiadna časť svetla sa vo filtroch nestráca. Či však plánuje technológiu nasadiť do praxe je zatiaľ tajomstvom.
Informoval o tom magazín DigitalTrends.