LONDÝN, BRATISLAVA. Počítačové softvéry dokážu zachytiť súvislosti, ktoré ľudskému oku pri čítaní novín uniknú. Vďaka tomu by mohli ľudstvo varovať pred blížiacimi sa krízami, katastrofami či inými nástrahami.
Na netradičnom softvéri pracujú vývojári z Izraelského technologického inštitútu s podporou Microsoftu. Vyvíjajú algoritmy, ktoré hľadajú súvislosti v časovej nadväznosti udalostí. Analyzujú články z denníka New York Times a konfrontujú ich s internetovými zdrojmi, aby tak vytvorili model budúcnosti.
Ako modelový príklad uvádzajú súvislosť medzi obdobiami sucha a búrkami v rôznych častiach Afriky a epidémiami cholery. Scenár vysledovaný z článkov v rokoch 1973 a 1974 sa opäť zopakoval v rokoch 83-84. Vedci predpokladajú, že ďalšie epidémie by už dokázali predpovedať.
„Vďaka prevereným súvislostiam je možné predpovedať riziká epidémie cholery s ročným predstihom,“ hovorí pre BBC Eric Horvitz, šéf výskumného centra Microsoftu.
Prednosťou softvéru je, že dokáže vyhodnotiť aj omnoho slabšie súvislosti, ktoré ľudskej pozornosti unikajú. Bohatý archív článkov vydaných v denníkoch je spoľahlivým zdrojom informácií, ktoré je možné vyhodnocovať na časovej osi.
Softvér vďaka rýchlym úložiskám a vysokej výpočtovej sile serverov dokáže spracovať ohromné množstvo dát. Expertízne systémy tohto druhu by mohli v budúcnosti modelovať chod ekonomiky či národných hospodárstiev v súvislosti s dianím za hranicami.
Informovala o tom britská BBC.