LONDÝN, BRATISLAVA. Pred tridsiatimi rokmi si americký lekár Michael S. Gottlieb všimol zvláštnu poruchu imunitného systému u jedného mladého homosexuálneho pacienta. Vedci neskôr zistili, že za zlyhávaním imunity je s veľkou pravdepodobnosťou zvláštny vírus, ktorý napáda bunky imunitného systému.
Dnes je vírusom, ktorý spôsobuje AIDS, nakazených viac ako 34 miliónov ľudí, pričom na ochorenie nejestvuje účinný liek. V jeho hľadaní by však mohlo pomôcť nové zistenie odborníkov: HIV je podstatne starší, než sme si donedávna mysleli.
Z opíc na človeka
Lekári z Washingtonskej univerzity a z Centra pre výskum rakoviny Freda Hutchinsona v Seattli zistili, že vírus podobný vírusu HIV majú aj opice a ľudoopy oveľa dlhšie, než tvrdili predchádzajúce hypotézy.
Podobné vírusy, takzvané lentivírusy sú známe pri afrických primátoch už dlhší čas. Najnovšia genetická štúdia však teraz ukázala, že títo bratanci vírusu HIV, ktorí mali existovať len desaťtisíc rokov, sa vyvinuli pred piatimi až 16 miliónmi rokov.
„Viac ako 40 druhov primátov v subsaharskej Afrike je nakazených príbuznými vírusu HIV,“ hovorí podľa BBC autor štúdie virológ Michael Emerman. „Vzhľadom na to, že niektoré z týchto vírusov môžu mať potenciál infikovať ľudí, je rovnako dôležité poznať ich pôvod.“
Vedci skúmali genetickú informáciu retrovírusov podobných HIV na šimpanzoch, gorilách, orangutanoch či makakoch. Zamerali sa na obdobie, počas ktorého bol takýto lentivírus prítomný v primátoch tak, že sledovali mutácie v istých génoch. Dokázali určiť prítomnosť vírusov.
Nová nádej pre liečenie
Štúdia v magazíne PLoS One potvrdzuje, že vírusy podobné HIV sú potomkami dávnych patogénov. Tie sa formovali spolu s tým, ako imunitný systém bojoval s infekciou. „Náš výskum ukazuje, že lentivírusy primátov môžu mať aktuálne dôsledky pre ľudské zdravie a pri našich príbuzných majú prastarý pôvod,“ dodáva Emerman.
Nové zistenia o HIV by tak mohli pomôcť pri skúmaní toho, ako si príbuzní človeka vyvinuli ochranu pred takýmito vírusmi.
„Tento druh výskumu nám pomáha pochopiť, ako vírus funguje. Je preto nádej, že jedného dňa to dokážeme pretaviť do liečby,“ zdôrazňuje podľa BBC Sam Wilson z Centra pre výskum vírusov na Univerzite Glasgow.