BRATISLAVA. Čína je internetová hrozba. Je to najzapálenejší a najaktívnejší filter informácií. A ak sú zahraničné spoločnosti hackermi, tak Čína je z nich najsofistikovanejším a najplodnejším.
Takéto slová majú stáť v novej knihe Erica Schmidta, amerického počítačového experta a súčasného výkonného riaditeľa spoločnosti Google. Kniha s názvom Nový digitálny vek by mala vyjsť v apríli.
Podobné obvinenia sa údajne v knihe podľa denníka Wall Street Journal objavujú častejšie. Komunistická krajina takéto obvinenia síce odmietla, nedávne kyberútoky a špehovanie amerických denníkov New York Times a Wall Street Journal však naznačujú systematické zapojenie hackerov z Číny. Aj v týchto prípadoch však krajina tvrdí, že ona sama s tým nemá nič spoločné.
Predstavitelia a bezpečnostné zložky viacerých krajín však v posledných rokoch priznávajú, že na internete v skutočnosti už roky zúri vojna - len je vedená inými prostriedkami. Útoky červami Stuxnet a Flame na iránske jadrové zariadenia vystopovali do Izraela a Spojených štátov.
Sýrski a iránski hackeri zase útočia na západné ciele. Nedávny útok na americké banky pravdepodobne pochádzal práve z Iránu.
Viaceré ďalšie útoky, ktorých cieľom býva najmä zbieranie informácií, pravdepodobne smerujú z Číny. Predpokladá sa, že bývajú samotným štátom podporované postupy. Čína následne vždy obviní západné krajiny, že ona sama je obeťou podobných kyberútokov.
Schmidtova kniha podľa BBC opisuje, ako sa Čína správa na internete. Tvrdí tiež, že pri súčasnom prístupe budú Spojené štáty čoskoro pozadu, pretože si „nezvolili rovnakú cestu digitálnej špionáže“. Západné krajiny by tiež mali používať iba softvér a zariadenia od firiem, ktorým dôverujú.
„Kde na trhu získava podiel spoločnosť Huawei, tak rastie dosah aj vplyv Číny," cituje Wall Street Journal z dosiaľ nepublikovanej knihy.