(Aktualizované 17:30 o stanovisko Orangeu)
BRATISLAVA. Malo ísť o rýchlu a mobilnú sieť, ktorá mala dostať na web zákazníkov z odľahlých obcí. Tých, ktorí majú problém s pripojením na web.
Sú to necelé štyri roky, čo v mobilnej sieti so skratkou CDMA na frekvencii 870 megahertzov začal Orange ponúkať Mobilný internet pre obce. Za tri gigabajty voľných dát si pýtal necelých 12 eur mesačne.
Operátor teraz z projektu vycúval. Dvadsaťročnú licenciu, za ktorú v roku 2008 zaplatil 40 miliónov korún (1,3 milióna eur), štátu vrátil.
Čakali na eurofondy
Za vrátaním licencie je slabá dostupnosť zariadení, ktoré vedia v tejto sieti fungovať. Orange ponúkal Mobilný internet pre obce len s jediným modemom, s dvojročnou viazanosťou vyšiel na 29 eur (na snímke).
Orange pri vrátení licencie priznal, že zákazníci o túto službu nemali záujem. „Jej ďalšie poskytovanie by bolo pre Orange vysoko nevýnosné,“ povedal hovorca Telekomunikačného úradu Roman Vavro.
V sieti CDMA mal Orange len desiatky zákazníkov, priznala hovorkyňa operátora Alexandra Piskunová.
Okrem nezáujmu zákazníkov je sú za vrátením licencie aj zmeny v eurofondoch. Piskunová potvrdila, že rozbehom CDMA sa chceli zaujímať o európske peniaze.
Štát chcel vďaka eurofondom doviesť internet do odľahlých miest Slovenska, kde operátori bez dotácii káble ťahať nechcú. S pripojením na web má preto u nás problém asi 306-tisíc obyvateľov v 729 obciach.
Ficova vláda peniaze na rozvoj internetu na vidiek stopla, eurofondy presunula na podporu zamestnávania mladých.
„Čo sa týka pokračovania v projekty pokrývania odľahlých obcí internetom, analyzujeme možnosti, takže sa vyjadríme neskôr,“ dodala Piskunová.
Od začiatku neistý biznis
Orange sa ani pri spustení siete netajil, že vstupuje do neistého biznisu.
Za štyri roky získal Orange prevádzkové povolenia na CDMA sieť len pre obce Hrochoť a Banská Bystrica.
Operátor už vtedy avizoval, že ďalšie rozširovanie rýchlej siete závisí nielen od záujmu obcí, počtu ich obyvateľov, ale aj od toho, aké pripojenie na web tieto obce majú.
Vavro v súvislosti s vrátením licencie upozornil, že regulátor vlani menil poplatky za používanie frekvencie. Nový spôsob ich výpočtu tlačí na operátorov, aby pridelenými kmitočtami nemrhali.
Kým napríklad v roku 2011 zaplatil Orange za právo používať CDMA sieť 2390 eur, vlani to bolo už 154-tisíc eur.
„Uvoľnené frekvencie budeme prideľovať inému záujemcovi,“ informoval Vavro, čo sa stane s vrátenou licenciou od Orangeu.