NEW YORK, BRATISLAVA. Antivírusové spoločnosti sa nemusia báť o svoju budúcnosť. Každým dňom sa ukazuje, že počítačová technika sa bez nich nezaobíde. Každé zariadenie pripojené k internetu je pre softvérové chyby zraniteľné.
Platí to pre televízory, multimediálne centrá, priemyselné počítače i automobily.
Vývojári softvéru dosiaľ nenašli spôsob, ako napísať kód, ktorý by bol nezraniteľný. Čím viac funkcií softvéry majú, tým viac chýb v nich útočníci nachádzajú. Tie využívajú vo svoj prospech.
Kým jedných zaujímajú peniaze na cudzích účtoch, iní si požičiavajú výkon počítačov pre svoje potreby alebo zasahujú do súkromia používateľov.
Umožňuje im to internet, ktorý spája priamo alebo sprostredkovane takmer všetky počítače sveta. Útočníci tak môžu získať prístup na miesta, kde by sa fyzicky nedostali.
Bezpečnostná firma Kaspersky podľa servera connect.zive.cz tvrdí, že s výrobcami spotrebnej elektroniky je to ešte horšie ako s vývojármi softvérov pre počítače. „Väčšina elektronických vecí začína komunikovať s internetom, a takéto zariadenie sú ľahko napadnuteľné.“
Firma preto vyvíja nové bezpečnostné softvéry, ktoré by mali byť úplne nezávislé na platforme. Sú pripravené bežať na akomkoľvek hardvéri bez ohľadu na architektúru procesorov.
Kaspersky v tejto stratégii vidí svoje príležitosti v budúcnosti, keď sa možno budeme musieť starať aj o to, aby sme aktualizovali antivírus v chladničke.
Na tému upozornil magazín Zive.cz.