NEW YORK, BRATISLAVA. Antivírusové programy sklamali. V New York Times zachytili iba jeden zo 45 škodlivých kódov, ktoré hackeri využívali na sledovanie diania v redakcii. Útočníci mali štyri mesiace prehľad o všetkom, čo sa dialo v počítačoch.
Začalo sa to nabúraním do e-mailu šéfa šanghajskej pobočky, ktorý napísal článok o utajenom bohatstve čínskeho premiéra. Útočníci pomocou podhodených kódov získali prístupové údaje k 53 počítačom, nad ktorými prevzali kontrolu.
Útočníci smerovali dátové toky cez počítače amerických univerzít, aby ukryli svoju identitu. Využili pri tom vybudovanú sieť z predošlých útokov. Vtedy sa zaujímali o armádne počítače.
Internetová špionáž využíva, že zabezpečenie počítačov je nedostatočné a zlyháva ľudský faktor. Ak sa útočníkom podarí preniknúť do chránenej zóny, získavajú kontrolu aj nad ďalšími počítačmi.
Zvyčajne to začína heslami a sledovaním pošty, pokračuje prienikom do počítača a získaním plnej kontroly nad obsahom jeho diskov.
Kyberútočníci zbierajú cenné dáta do spravodajskej skladačky, aby mali predstavu o tom, čo sa deje v zákulisí. Odhalení bývajú často až neskoro.
Informoval o tom server TechCrunch.