SME

Antarktický ľad ukrýva exotický život

Vedci odobrali vzorky z izolovaného antarktického jazera. Prvé testy ukazujú, že tam je život.

Americký tím vŕtal pomocou teplej vody.Americký tím vŕtal pomocou teplej vody. (Zdroj: WISSARD)

BRATISLAVA. Štvorica ľudí zababušených v hrubých vetrovkách postáva okolo svojho zariadenia. Čakajú na kľúčový moment, ktorý sa mohol naposledy odohrať niekedy pred tisíckami až miliónmi rokov.

Dlhé chladné dni a noci predtým vedci vŕtali cez metre antarktického ľadu smerom k podľadovcovému jazeru Whillans. Pod osemsto metrami zamrznutej vody sa totiž ukrýva jazero, ktoré dlhé roky nemalo žiadny kontakt s okolitým prostredím.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potom ten okamih nastal. Objavil sa podlhovastý valec s cenným nákladom, kvapalina z dosiaľ nepreskúmaného tajomného antarktického jazera. Voda, ktorá by mohla nielen ukrývať exotické formy života, ale byť aj argumentom v spore, či by mesiace v okolí Jupitera, alebo Saturnu mohli vytvárať podmienky vhodné na život.

SkryťVypnúť reklamu

Sú tam mikróby?

Fakty

Jazero Whillans

Vedci sa museli prevŕtať cez 800 metrov snehu a ľadu.

Použili na to techniku vŕtania horúcou vodou.

V pondelok sa im podarilo získať prvé vzorky.

Za posledný rok sa tri rôzne tímy vedcov a inžinierov pokúsili na troch rôznych miestach prevŕtať k antarktickým jazerám pod hrubými vrstvami ľadu.

Britskému tímu zlyhala technika a jazero Ellsworth nedosiahli, Rusi sa k jazeru Vostok síce prevŕtali, no prvé vzorky znečistila kvapalina použitá pri samotnom procese a na ďalšie výsledky zo záhadného jazera pod kilometrami ľadu sa stále čaká.

Americký tím Wissard je preto v skutočnosti prvým, čo hovorí o možnosti života aj v temnom, roky izolovanom prostredí v Antarktíde. Predbežná analýza vzoriek vody totiž ukázala, že v jazere sa nachádzajú bunky s DNA. Mikróby.

SkryťVypnúť reklamu

Ak tam takéto organizmy naozaj žijú, pravdepodobne sa živia minerálmi pod ľadom. Podobné baktérie sú totiž známe, navyše, naznačuje to aj chemický rozbor vody, v ktorom bolo viac rozpustených minerálov než vo vrstvách ľadu a snehu nad jazerom.

„Fakt, že vidíme vysoké koncentrácie, hovorí, že tam je nejaké zaujímavé pôsobenie medzi vodou, kameňmi a mikróbmi,“ hovorí pre magazín Discover Andrew Mitchell, mikrobiológ britskej univerzity v mestečku Aberystwyth, ktorý na projekte spolupracuje.

Aj na iných mesiacoch

Odborníci zdôrazňujú, že ďalšie testy musia potvrdiť nielen prítomnosť mikróbov a exotického ekosystému. Ale mali by aj ukázať, aké baktérie pod antarktickým ľadom žijú, či vôbec poznáme nejakých ich príbuzných, ako sa naozaj živia a ako celé podvodné prostredie funguje.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci chcú tak do jazera Whillans spustiť robotické ponorky, ktoré by prostredie lepšie preskúmali.

Samotné zistenia pritom nemusia pomôcť iba biológom skúmajúcim Zem. Podobné prostredia sa totiž nachádzajú aj na mesiacoch Europa a Ganymede, na ktorých sa zrejme pod hrubou vrstvou ľadu ukrývajú oceány kvapalnej vody. Zistenia z Antarktídy by tak mohli byť kľúčom aj pre hľadanie prípadného mimozemského života.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu