BRUSEL, BRATISLAVA. Európska komisia už vie, komu dá miliardy eur na technológie budúcnosti. Víťazmi jej iniciatívy sa stali výskumy grafénu a ľudského mozgu.
Víťazné projekty dostanú po miliarde eur na to, aby v priebehu desiatich rokov vytvorili špičkové výsledky na hranici vedy a technológií.
Grafén a mozog
Na oboch projektoch sa podieľajú výskumní pracovníci z aspoň pätnástich členských štátov Európskej únie. Zahŕňajú stovky výskumných inštitúcií.
V projekte Grafén sa budú skúmať a využívať vlastnosti tohto revolučného materiálu na báze uhlíka. Materiál má nezvyčajné fyzické a chemické vlastnosti: je extrémne tenký, elektrickú energiu vedie lepšie ako meď, je 100- až 300-krát pevnejší ako oceľ a má jedinečné optické vlastnosti.
Projekt Ľudský mozog umožní zriadenie najväčšieho experimentálneho zariadenia na svete, ktoré má modelovať fungovanie mozgu. Vedci tam budú skúmať, ako ľudský mozog funguje, čo má viesť k rozvoju personalizovaného liečenia neurologických a ďalších chorôb.
Dlhšie a lepšie
Európska komisia tvrdí, že súťaženie medzi jednotlivými projektmi prinieslo spoluprácu dosiaľ nevídaného rozsahu. Verí tiež, že dlhšie obdobie výskumu napokon prinesie väčší úžitok.