SME

Baktérie budú silnejšie ako lieky

Takmer žiadne nové lieky a evolúcia medzi baktériami. Ľudstvo tak môže prísť o zbrane proti mikroorganizmom.

Na niektoré baktérie nezaberajú takmer žiadne antibiotiká. Na niektoré baktérie nezaberajú takmer žiadne antibiotiká. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SITA/AP)

BRATISLAVA. Bo by to revolučný zákrok. Nová chirurgická technika, ktorá celý proces zjednoduší aj zlacní. Musíte stráviť v nemocnici menej času, bude to menej bolieť a podstatne kratšou sa stane aj rehabilitácia. No zrazu sa všetko začne radikálne komplikovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zaútočí infekcia, s ktorou by ste si ešte pred pár rokmi hravo poradili. Lekári by nasadili antibiotiká a po pár dňoch by telo a liečivá zvíťazili. Teraz však lieky nezaberú, odolné zmutované baktérie sa totiž naučili brániť. A aj keď operácia mohla byť revolúciou v medicíne, pacient zomrie na donedávna banálne problémy.

SkryťVypnúť reklamu

Takáto temná budúcnosť nemusí byť úplnou fikciou. Niektorí odborníci na medicínu a mikroorganizmy už roky varujú, že s antibiotikami začíname mať vážne problémy. Teraz sa však ukazuje, že situácia môže byť ešte výrazne horšia. A už o dvadsať rokov môžu baktérie odolné voči našim liekom spôsobiť väčšie ťažkosti ako následky globálneho otepľovania.

Evolúcia baktérií

Fakty

Odolné baktérie

  • Niektoré druhy baktérií si už vytvorili odolnosť na tetracyklín či penicilín.
  • Multirezistentné baktérie sa objavujú aj priamo v nemocniciach.
  • Nové lieky vznikajú pomaly.

Antibakteriálne účinky niektorých látok poznajú ľudia tisícročia.

Až koncom 19. storočia však začali vedci poriadne skúmať, ako takéto substancie fungujú. A penicilín z huby izoloval Alexander Fleming až v roku 1928.

SkryťVypnúť reklamu

Na prvý pohľad to už vyzeralo, že ľudstvo definitívne zvíťazilo nad svojím mikroskopickým nepriateľom, stačilo len nájsť správne látky.

Teraz sa však ukazuje, že mikróby sa vďaka vlastnému vývoju prispôsobili. Vypestovali si odolnosť na lieky, ktoré sme proti nim roky používali. Dnes nezaberajú, prípadne sú podstatne menej účinné.

„Je možné, že následky globálneho otepľovania nemusíme nikdy uvidieť,“ tvrdí podľa BBC lekárka a biologička Sally Daviesová, šéfodborníčka britského zdravotníckeho programu. Britskému parlamentu odkázala, že hrozba odolných baktérií môže byť ešte vážnejšia, než si vedci dosiaľ mysleli.

„Apokalyptický scenár dokonca hovorí, že keď budem o dvadsať rokov potrebovať nový bedrový kĺb, jednoducho zomriem po bežnej infekcii - pretože prakticky budeme bez antibiotík.“

SkryťVypnúť reklamu

Bez nových liekov

Biológovia si už dávnejšie všimli, že baktérie okolo nás si na lieky zvykajú. Osemdesiat percent kmeňov kvapavky býva odolných na tetracyklín, ktorý tvorieva prvú obrannú líniu proti ochoreniu.

Vedci narazili aj na zmutované baktérie tuberkulózy odolné voči viacerým druhom liekov. Niektoré stafylokoky sa dokážu brániť voči penicilínu a v nemocniciach sa čoraz častejšie objavujú multirezistentné baktérie.

„Baktéria kvapavky je len posledným členom do rodiny,“ dodáva podľa Medical Daily Brad Spellberg z Kalifornskej univerzity. „Myslím, že takúto odolnosť ešte v budúcich rokoch uvidíme, no sú tu mikróby, ktoré sú odolné už dlhšie.“

Problémom je, že v súčasnosti prakticky nevyvíjame lieky, ktoré by nám v budúcnosti mohli pomôcť. Odborníci upozorňujú, že farmaceutické spoločnosti sa zamerali najmä na výskum liekov na chronické ochorenia. Vyvinúť a klinicky otestovať antibiotikum pritom stojí takmer miliardu eur a trvá zhruba desaťročie. To sa mnohým firmám nevyplatí.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň sa dnes mikroorganizmy ľahko šíria, keďže ľudia radi cestujú. Svetová zdravotnícka organizácia preto varuje, že čoskoro sa môže ocitnúť v takzvanej postantibiotickej ére.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


1
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu