Bratislava 19. septembra (TASR) - Na meranie magnetického poľa prístrojom - magnetometrom sa zameral pracovník Geofyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Peter Dolinský, ktorý bol jediným zahraničným účastníkom geovednej časti 42.japonskej expedície do Antarktídy. Uskutočnila sa na prelome rokov 2000 a 2001 pod vedením skúseného polárneho bádateľa prof. Minoru Funakiho z Japonského národného ústavu pre polárny výskum v Tokiu. Prof. Funaki, ktorý spolupracuje s Geofyzikálnym ústavom SAV od roku 1992, je v týchto dňoch na krátkodobom pobyte v Bratislave a spolu s Dolinským prezentovali na pôde SAV výsledky bádania počas expedície.
K výsledkom spoločných meraní podľa slov Petra Dolinského zo SAV patrí zistenie, že v oblasti tzv. Amundsenovho zálivu v Antarktíde je pod povrchom zeme oveľa viac magnetitov ako sa predpokladalo. Svedčia o tom viaceré pozoruhodné anomálie, ktoré objavili počas expedície. Výsledkom práce bádateľov je aj mapa znázorňujúca výskyt tejto horniny. Objavili okrem iného vrstvu magnetitu hrubú okolo šesť metrov. Ako povedal Dolinský, počas pobytu v Antarktíde sa denné teploty pohybovali okolo nuly, čo nebolo zlé. Veľmi silný vietor však sťažoval prácu a spôsoboval pocit väčšieho chladu.
Prof. Funaki konštatoval, že vedeckým cieľom expedície bolo prispieť k objasneniu vývoja Zeme, k lepšiemu spoznaniu fyzikálnych vlastností magnetitu, hrúbky a štruktúry najvrchnejšej časti zemskej kôry. Jej výsledky sa postupne spracúvajú, čiastočne ich už zverejnili v Japonsku a postupne budú publikované aj v iných krajinách.
Profesor Funaki absolvoval už 10 antarktických výprav. Špecializuje sa na výskum magnetických vlastností meteoritov, ktorých je na Zemi podľa jeho slov asi 21 000. Najviac z nich objavili práve v Antarktíde. Ako povedal, našli sa tam meteority, ktorých zloženie nasvedčuje, že by mohli pochádzať z Marsu a Mesiaca.
Slovenskí vedci spolupracovali s prof. Funakim pri skúmaní jediného meteoritu nájdeného v minulom storočí na území Slovenska. Obidve strany predpokladajú ďalšiu spoluprácu vo výskume magnetizmu hornín aj v oblasti antarktického výskumu.