LONDÝN, BRATISLAVA. Pokutu vo výške 250-tisíc libier vymerali britské úrady firme Sony za to, že neochránila osobné údaje svojich klientov. Tie unikli na internet pri hackerskom útoku v roku 2011.
Útočníci vtedy zo serverov získali databázu o stovke miliónov používateľov. Tá obsahovala nielen údaje o platobných kartách, ale aj šifrované heslá. Sony sa z prieniku spamätávalo mesiac, kým opäť službu sprevádzkovalo.
Britský úrad pre ochranu osobitných údajov firme vytkol, že pri správe serverov hrubo zanedbala pravidlá bezpečnosti, čím umožnila útočníkom získať kontrolu nad službou.
Útočníci zneužili chybu v zastaranej verzii softvéru, ktorí správcovia na serveri neaktualizovali. Sony však prit rozhodnutiu úradu protestuje.
„Niet pochybností, že ide o firmu, ktorá by mala mať lepšie vedomosti,“ povedal pre BBC David Smith z úradu pre ochranu dát. „Jedná sa o firmu, ktorá obchoduje vďaka svojej technologickej odbornosti a som presvedčený o tom, že mala prístup k znalostiam a prostriedkom, ktoré by informácie dokázali ochrániť.
Tento prípad je môže byť precedensom pre ďalšie, ktorých v poslednej dobe pribúda. Ľudia totiž zverujú informácie prevádzkovateľom internetových služieb v očakávaní, že zaistia ich súkromie v súlade s pravidlami prevádzkovania služby. Každá firma následne zodpovedá za to, že zverené dáta ochráni.
Európska únia sa snaží v posledných rokoch upraviť legislatívu tak, aby získala kontrolu nad všetkými osobnými dátami vrátane tých, ktoré sú uložené na zahraničných serveroch nadnárodných spoločností.
Chce, aby mal každý občan EÚ plnú moc nad informáciami, ktoré zveril internetovým firmám a aby mal právo ich stiahnutia zo serverov, prípadne si ich mohol preniesť k inej službe.
Informovala o tom britská BBC.