SME

Českí vedci vytvorili ťažný lúč ako zo Star Treku

Vedci experimentálne ukázali, že laser môže priťahovať objekty.

(Zdroj: AV ČR / Nature Photonics)

PRAHA, BRATISLAVA. Je to obľúbené rekvizita vedecko-fantastických filmov. Stretnú sa napríklad dve vesmírne lode a jedna, zvyčajne tá väčšia alebo technologicky vyspelejšia, si k sebe pomocou akéhosi exotického lúča pritiahne tu druhú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Použije akýsi ťažný lúč, laser, ktorý dokáže hýbať objektmi - a to smerom k sebe. Českí vedci teraz ukázali, že čosi podobné nemusí byť iba teoretický koncept či súčasť fantastiky. Takýto svetelný lúč dokázali vytvoriť vo svojich laboratóriách.

Priťahuje guličky

Brnianski vedci z Ústavu prístrojovej techniky AV ČR vytvorili laser, ktorý dokáže objekt nielen tlačiť - čo je princíp napríklad kozmických solárnych plachetníc - ale drobné objekty dokonca aj priťahovať či triediť.

SkryťVypnúť reklamu

Inžinierom sa to podarilo v prípade malých polystyrénových guľôčok. Tvrdia však, že podobný postup ako ten opísaný v štúdii pre odborný magazín Nature Photonics, by mal fungovať aj pre baktérie či bunky.

„Kým princíp, keď svetlo pred sebou tlačí objekty, je dobré známy, my sme v mikrosvete preukázali opačný,“ hovorí v tlačovom vyhlásení českej akadémie vied Pavel Zemánek, brniansky šéf výskumného tímu.

„Ukázali sme, že laserový zväzok, ktorý má nemennú intenzitu v osi šírenia, dokáže pohybovať časticami i proti smeru šírenia svetla. Doslova ich priťahuje k zdroju.“

Pomôže ďalším

Vedci predpokladajú, že ich objav pomôže nielen výskumníkom, ale mohol by v budúcnosti poslúžiť aj v medicíne či konštruktérom drobných robotov.

Svetelný lúč by totiž mohol rozpohybovať, triediť či riadiť takéto budúce miniatúrne systémy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu