WASHINGTON, BRATISLAVA. Meteorológovia stoja pred novou výzvou. Vďaka senzorom zabudovaným v mobilných telefónoch by mohli spresniť svoje predpoveď počasia. K doterajším dátam z družíc a stacionárnych staníc by im mohli pribudnúť informácie z terénu.
Novej príležitosti sa chytil profesor Cliff Mass z Univerzity vo Washingtone. Všimol si, že niektoré smartfóny majú senzor, čo dokáže merať atmosférický tlak. Preto vyvinul systém pre zbieranie nameraných dát prostredníctvom mobilnej aplikácie.
Presnejšia predpoveď
„Keď som po prvýkrát počul o senzoroch v mobiloch, povedal som si - mohli by výrazne zasiahnuť do spôsobu, akými predpovedáme počasie,“ povedal pre Wired Mass.
Mobilná aplikácia sa volá pressureNET, určená je pre Android a beží na smartfónoch Nexus, Nexus 4, Nexus 10, Galaxy S3 a Galaxy Note. Na server v pravidelnom intervale odosiela informácie o polohe a tlaku. Tie sa vedci snažia skombinovať s dátami z iných zdrojov, aby tak vytvoril presnejšiu predpoveď.
Úspech so svojim tímom dosiahol Mass už pri výstrahách pred hurikánom Sandy. Aplikácia v mobile vzbudila záujem pre včasné varovania a vďaka zostaveniu nameraných dát do grafického modelu sa vedcom darilo vytvoriť aktuálnu mapu atmosféry.
Anonymní ľudia
Pre nový prístup k zbieraniu meteorologických údajov je kľúčové, aby mobily boli rozmiestnené v každej oblasti.
To sa však už v krátkej dobe môže stať samozrejmosťou, výrobcovia smartfónov totiž neustále pridávajú nové možnosti svojim telefónom.
Vyhodnocovanie informácií z mobilov však nie je novinkou. Google napríklad vyhodnocuje informácie o pohybe zariadení, aby na svojich mapách vedel vyznačiť plynulosť premávky a zápchy. Mobily možno využiť i na vytváranie hlukových máp miest.
Každý prenos dát je však do určitej miery zásahom do súkromia používateľov. Preto je dôležité, aby boli systémy navrhnuté tak, aby nemohli sledovať pohyb identifikovateľných ľudí.
Informoval o tom Wired.