* Medzinárodný tím fyzikov vedený Jeffreym Hangstom z CERN-u pri Ženeve vyprodukoval doteraz najviac antilátky – 50 000 atómov antivodíka. Takéto množstvo tejto sklovito vyzerajúcej substancie umožní testovať základnú teóriu častíc, takzvaný Štandardný model.
* Chemici z Pennsylvania State University na čele s Q. M. Žangom vyvinuli nové polymérové kompozity, meniace tvar, keď sa na ne pôsobí oveľa menším vonkajším elektrickým poľom ako pri minulých experimentoch. Môžu slúžiť na prenos liečiv v tele a ako umelé svaly.
* Geológovia Jessica Murrayová a Paul Segall zo Stanford University upozorňujú, že model, na ktorom sa zakladajú súčasné odhady výskytu zemetrasení, v najrizikovejších oblastiach ako Kalifornia a Japonsko, nevyhovuje. Dokázali to na kalifornskej lokalite Parkfield.
* Podľa D. J. Beerlinga z University of Sheffield veľká doba ľadová pred 300 miliónmi rokov, spôsobená úbytkom oxidu uhličitého, sa neskončila opätovným vzrastom obsahu tohto plynu.
* Paleontológovia z Čínskej akadémie vied v Pekingu na čele s Xingom Xuom našli nový druh malých jašterov oviraptorov, považovaných za mäsožravé. Chrupom ide o kríženca dinosaura s bylinožravým králikom. Nazvali ho Incisivosaurus gauthieri. Žil pred 128 miliónmi rokov.
* Steve Kay a Marcelo Yanovsky zo Scripps Research Institute zistili, že rastlina arábka na jar začne kvitnúť vtedy, keď jej bielkoviny kryptochróm 2 a fytochróm A počas dňa zachytia svetlo ešte v okamihu neskoro popoludňajšej aktivizácie génu Constans.
* Steven Tanksley z Cornell University s kolegami zistili, že za evolučne nevýhodným hruškovitým tvarom niektorých rajčín je mutácia jediného regulačného génu Ovate.
* Jeffrey Chamberlain z University of Washington s kolegami génovou terapiou pomocou modifikovaného adenovírusu napravili myšiam muskulárnu dystrofiu (smrteľný úbytok svalstva). Vírus nevyvolal imunitnú reakciu a zvýšil hladinu potrebnej bielkoviny dystrofín.
* Tím vedený Danielom Simmonsom z Brigham Young University objavil variant enzýmu, označený ako COX-3, ktorý sa najviac vyskytuje v srdci a mozgu. Je dlho hľadaným cieľom, na ktorý pôsobí acetaminofén, rozšírený liek tlmiaci bolesť a horúčku.
* Apostolos Georgopoulos z University of Minnesota s kolegami vytrénovali dve opice makakov, aby kreslili geometrické obrazce v špecifickom poradí úkonov a určili príslušné vzory aktivácie neurónov v ich mozgoch. Na tomto základe dokázali predpovedať chyby opíc. ZDENĚK URBAN