
Deti fajčiarov sú náchylnejšie na syndróm náhlej smrti, príčinu ktorého sa doteraz nedarilo vysvetliť. Experimenty švédskych a francúzskych vedcov dokázali, že nikotín nielen priamo narúša dýchanie novorodenca, ale negatívne ovplyvňuje aj skorý vývoj nervových okruhov, ktoré bránia zastaveniu dýchania počas spánku.
Hugo Lagercrantz, jeden z výskumníkov zaoberajúcich sa touto problematikou na Carolinska Institute v Štokholme, hovorí: „Najnebezpečnejšie je fajčiť počas tehotenstva. Nikotín môže utlmiť senzory, ktoré zaznamenávajú nízku hladinu kyslíka v krvi. Keby tehotné ženy vo Švédsku a vo Veľkej Británii prestali fajčiť, podľa môjho názoru by sa výskyt prípadov náhlej smrti novorodencov mohol znížiť o 40-50 percent,“ povedal pre New Scientist.
Počas spánku sa môže zastaviť dýchanie aj niekoľkokrát (ide o tzv. spánkové apnoe). Za normálnych okolností nás čiastočný nedostatok kyslíka v krvi buď zobudí, alebo sa dýchanie obnoví automaticky. Pri SIDS (Sudden Infant Death Syndrom) táto prirodzená odpoveď organizmu zlyhá. Kľúčom k záhade je membránová bielkovina v nervoch, ktorá viaže acetylcholín, dôležitý prenášač nervových signálov. Určitá forma tohto receptoru je ovplyvnená nikotínom. Ak nikotín pôsobí na tento receptor pred narodením, môže spôsobiť jeho nižšiu citlivosť pri identifikácii zníženej hladiny kyslíka v krvi. Je preto menej pravdepodobné, že sa dieťa po zástave dýchania zobudí, alebo začne hlbšie dýchať.
Výskumníci predpokladajú, že nájdenie špecifického acetylcholínového receptoru môže viesť k postupnému vyvinutiu preventívnej liečby. Najdôležitejšia správa vyplývajúca z ich pokusov však znie: „Ak čakáte dieťa, nefajčite!“ (ač)