LONDÝN, BRATISLAVA. Po Vianociach s koláčmi a pred televízorom majú ľudia zvyčajne strach odvážiť sa. Ich obavy možno čiastočne znížia vedci, podľa ktorých ľudia v skutočnosti vážia menej, ako im ukazuje váha.
Kilogram je totiž ťažší ako v roku 1875, keď ho prvýkrát predstavili ako medzinárodnú jednotku pre hmotnosť.
Spôsobili to malé častice, ktoré sa usadili na platinových modeloch tejto hmotnostnej jednotky. Kilo tak za svoju 137-ročnú históriu pravdepodobne získalo desiatky mikrogramov.
Vyčistia britskú repliku
Medzinárodný prototyp kilogramu je uložený v Medzinárodnom úrade pre miery a váhy vo francúzskom Sévres. V roku 1884 vyrobili štyridsať oficiálnych replík, ktoré boli následne rozoslané po celom svete, aby tak hmotnosť bola všade rovnaká.
„Po celom svete je teraz štyridsať replík, ktoré sú odlišné od originálu,“ hovorí podľa denníka Daily Telegraph Peter Cumpson, profesor fyziky z univerzity v Newcastle.
Práve on spolu s kolegom Naokom Sanom pracujú na odstránení nečistôt z repliky 18. Tú má Británia uloženú v Národnom fyzikálnom laboratóriu.
Podľa doterajšieho výskumu sú na replike nahromadené uhľovodíky, ktoré pochádzajú z výfukových plynov vozidiel. Ale aj ortuť, ktorá sa na kilogram dostala z rozbitých barometrov a teplomerov. Tieto nečistoty odstránia ultrafialovým žiarením a ozónom.
„Hoci ide len o malú zmenu – menej ako sto mikrogramov, hmotnosť je tak základná jednotka, že aj veľmi malá zmena je významná,“ dodáva Cumpson. „Jej vplyv v celosvetovom meradle je obrovský.“
Nový spôsob váženia
Väčšina vedcov chce zaviesť nový, presnejší a stálejší spôsob merania hmotnosti a upustiť tak od definovania pomocou fyzického kúska kovu.
„Myslím, že definícia sa bude meniť v najbližších piatich až desiatich rokoch,“ zdôrazňuje podľa LiveScience metrológ Richard Davis.
Podľa Cumpsona je jednou z možností definícia pomocou elektromagnetického zariadenia. To dôsledne produkuje rovnaké množstvo sily, z ktorej možno hmotnosť potom vypočítať.