SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Mobily by už o dva roky mohli mať funkcie, ktoré sa dnes javia ako vízie technologických nadšencov. Vývojári hovoria o čipe, ktorý dokáže rozoznávať vône s väčšou citlivosťou ako ľudský nos.
Za projektom stojí firma Adamant Technologies, ktorej sa podarilo navrhnúť nový druh čipu. Ten má dvetisíc senzorov, ktoré sa snažia popísať vône cirkulujúce vzduchom v ich bezprostrednej blízkosti. Výsledkom ich vyhodnocovania je digitálna mapa, ktorú možno porovnávať s profilmi uložených vôní.
„Mobilný čip má zmysel pre vôňu a chuť, ktoré dokáže digitalizovať,“ hovorí pre Business Insider Sam Khamis, šéf spoločnosti.
Prvú sériu čipov vyrobia v Texase, aby preskúmali ich možnosti spolu s vývojármi mobilov a softvérov. Na trh by sa v konečnej podobe mohli dostať v priebehu jedného či dvoch rokov.
Podľa slov vývojárov majú rovnakú šancu stať sa súčasťou mobilov, ako sa to podarilo pohybovým senzorom, digitálnym kompasom, senzorom okolitého osvetlenia a podobne.
Rozoznávať vône je pre počítače komplikovaná úloha. Senzormi dokážu odhaliť prítomnosť jednotlivých chemických látok a zlúčenín. Ak z nich však vyrobíte kokteil, počítač netuší, že ide o vôňu čerstvo upečeného bochníka chleba alebo o vyzretý kompost pre šampiňónovú plantáž.
Prvým produktom však bude doplnkové príslušenstvo pre iPhone v cene do 100 dolárov. Práve na tejto platforme firma očakáva nové, kreatívne aplikácie, ktoré by čip využili naplno.
Nejde iba o sledovanie a vyhodnocovanie zdravia ľudí z dychu. Projekt ukrýva omnoho viac možností.
Na tému upozornil magazín CNet.