Text sme naposledy aktualizovali v zime 2020.
Kúpili ste si, alebo ste dostali nový počítač s operačným systémom Windows a uvažujete, čo si doň nainštalovať?
Ak počítač nechcete využívať len na surfovanie a písanie mailov, môže vám prísť vhod výber užitočných programov.
Máte nový počítač?
Po kliknutí na odkazy sa dostanete ku konkrétnym programom:
- Ak nie ste zvyknutí na Internet Explorer či Edge, ako prvé si stiahnite internetový prehliadač.
- Ak nemáte balík Office, stiahnite si jeho bezplatnú náhradu.
- Nový počítač si môžete dodatočne zabezpečiť.
- Na úpravu fotiek vám nestačí Skicár. Bezplatné programy dokážu viac.
- Na triedenie fotiek siahnite po Google Photos.
- Potom si stiahnite programy na prehrávanie hudby, filmov či hranie hier.
- Stiahnite si aj užitočné drobnosti.
Prehliadač, na ktorý ste zvyknutý
S Windows 10 dostanete dva internetové prehliadače, modernejší Edge a vynovený Explorer. Obohraté vtipy stranou, oba sú rýchle a vhodné na nenáročné surfovanie. Ak na prácu s nimi nie ste zvyknutí, nainštalujte si prehliadač tretej strany.

Ak chcete mať pri prehliadaní internetu viac možností, stiahnite si Google Chrome. Je rýchly, a stabilný a môžete si doň stiahnuť rôzne rozšírenia. Spotrebuje však veľa pamäte RAM a niektorých môže odrádzať aj vlastník Google a spôsob, akým narába s dátami.
Dobrou náhradou je potom prehliadač Mozilla Firefox, ktorý sa s poslednými aktualizáciami neustále zlepšuje. Je tiež rýchly, ale pamäť RAM používa striedmejšie. Dáva si tiež záležať, aby používatelia mali pri surfovaní súkromie.
Do tretice môžete siahnuť po prehliadači Opera, ktorý je kvalitný, no stále ho používa najmenej ľudí. Hodí sa napríklad, ak máte pomalšie pripojenie. Má tiež zabudované blokovanie reklám.
Náhrady balíka Office
Ak ste si k počítaču nezakúpili aj licenciu na kancelársky balík Office a chcete pracovať s dokumentami, ideálnou náhradou je LibreOffice.
Zdarma prístupný balík ponúka šesticu plnohodnotných programov na prácu s textovými dokumentami, tabuľkami, prezentáciami či dátami.
Ak sa vám LibreOffice nepozdáva, môžete si vybrať z nášho rozsiahlejšieho zoznamu bezplatných náhrad za kancelársky balík Office.
Na prácu s dokumentami PDF výborne poslúži nenáročný Foxit Reader. Okrem čítania, môžete PDF súbory aj tvoriť a upravovať, program sa postará aj o bezpečnosť pri prezeraní a dá sa rozšíriť doplnkami.
Antivírusy a iná ochrana
Windows je s každou novou aktualizáciou o niečo bezpečnejší. Ak dodržiavate isté zásady - nespúšťate podozrivé programy z neoficiálnych zdrojov, neklikáte na neznáme odkazy - vstavaná ochrana v podobe Defender Antivirus a SmartScreen je postačujúca.
Nikdy však nezaškodí vytvoriť si dodatočnú vrstvu zabezpečenia.
Bezplatné antivírusové programy ako Avira alebo Avast sú rokmi overené programy. Doplniť ich môžete aj programom Malwarebytes, ktorý bojuje proti škodlivým trójskym koňom či špionážnemu a vydieračskému softvéru.
Úprava fotiek
Windows vám v základnej výbave dovolí prezerať si fotografie, horšie to je s ich úpravou. Skicár zvládne iba minimum, pre základnú úpravu je preto vhodné siahnuť skôr po aplikáciach tretích strán.
Program IrfanView je rýchly a kompaktný. Umožňuje pozeranie, zmenu typu súborov a základnú úpravu - zmenu veľkosti, jasu, kontrastu, farebných filtrov či otáčanie.
Na zložitejšiu úpravu či jednoduchú prácu s grafikou je skvelý Paint.net. Prípadne si stiahnite náročnejší a výkonnejší GIMP, ktorý vám v mnohom nahradí drahý Photoshop.
Stiahnite všetko naraz
- Aj keď pri jednotlivých programoch uvádzame oficiálne odkazy na stiahnutie, patrí sa spomenúť veľmi užitočný web Ninite. Nájdete na ňom prakticky všetky potrebné programy, ktoré môžete stiahnuť naraz.
- Ak sa vám nechce klikať po jednotlivých odkazoch, Ninite vám ušetrí čas a námahu. Stačí na stránke zaškrtnúť všetky programy, ktoré chcete stiahnuť a kliknúť na veľké modré tlačidlo.
- Do počítača sa uloží jeden súbor, ktorý potom len spustíte a vybrané programy sa nainštalujú.
Užitočné programy
Dnes je už je bežné mať kamarátov a známych rozlietaných po celom svete. Jeden z najobľúbenejších spôsobov, ako ostať v kontakte, ponúka Skype. Hlavnou úlohou je komunikácia cez video, Skype však podporuje aj klasickú textovú komunikáciu či konferenčné hovory.
Na prácu s komprimovanými a archivovanými súbormi je skvelý 7-zip, ktorý dokáže rozbaliť či zabaliť prakticky všetko.
Na ukladanie či zdieľanie súborov cez internet je užitočný Dropbox alebo aj Google Drive. Na triedenie fotografií určite siahnite po Google Photos, ktorý sa dá prepojí so všetkými vašimi zariadeniami.
Zábava s novým počítačom
Ak už máte kontá v rôznych službách, nezabudnite si stiahnuť ich programy pre počítač - Spotify na počúvanie hudby či program hernej služby Steam. Tá vám ponúka aj niekoľko hier, ktoré môžete hrať zadarmo, ako napríklad vtipnú strieľačku Team Fortress či hru Dota 2.
Do počítača si môžete stiahnuť aj Netflix.
Na pozeranie filmov či videí vám stále dobre poslúži VLC media player. Je to spoľahlivý a nenáročný prehrávač, ktorý spustí prakticky všetky zvukové či video formáty.
Ďalšie užitočné programy pre počítač
Užitočný je program Unchecky, ktorý za vás pri každej ďalšej inštalácii nových programov skontroluje, či si spolu s programom nesťahujete do počítača aj zbytočné rozšírenia a panely nástrojov.
Ak sedíte pri počítači aj večer, modré svetlo z displeja vás môže obrať o spánok. Vo Windows 10 tento problém vyriešite so vstavaným softvérom. Inak si môžete stiahnuť program f.lux , ktorý prispôsobuje farbu displeja tak, aby zodpovedala priebehu dňa. Obrazovka mení zafarbenie postupne a ani si to nevšimnete. Už vás večer nebude oslepovať jasné modré svetlo.