BRATISLAVA. Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) pod vedením Martina Hajducha vyvinul vysoko účinnú a presnú metódu, ktorá môže pomôcť celiatikom. Umožňuje totiž presne stanoviť stopové množstvá pšeničných proteínov, ktoré spôsobujú celiakiu a rôzne ďalšie alergie.
"Metóda je založená na špičkovej technológii kvantitatívnej MSE proteomiky," hovorí podľa TASR šéf tímu Martin Hajduch z Ústavu genetiky a biotechnológií rastlín SAV. "Jedná sa o presné stanovenie proteínov, čo spôsobujú celiakiu alebo rôzne alergie," dodáva Hajduch pre SME.
Súčasné metódy zväčša pracujú s imunitnou reakciou a niekedy nedokážu presne stanoviť všetky látky, ktoré spôsobujú problémy.
Nový slovenský postup však zvládne vďaka hmotnostnej spektrometrii aj stovky proteínov.
"Takže sa môže využiť napríklad pri klinických štúdiách a celkovom porozumení tejto chorobe," zdôrazňuje pre SME Hajduch. "Alebo pri overovaní potravín určených pre celiatikov, či neobsahujú proteíny, ktoré by mohli spôsobiť problémy. Využití je veľa."
Vedci zdôrazňujú, že sa stále jedná o základný výskum. "Aby aplikovaný výskum vyvinul nové technológie ktoré by priamo zlepšili život celiatikov, niekto najprv musí urobiť tzv. základný výskum," zdôrazňuje Hajduch.
"Jednoducho prísť na to, ako veci fungujú. Metódu sme publikovali v uznávanom medzinárodnom vedeckom časopise, takže ktorýkoľvek vedec kdekoľvek na svete tieto výsledky môže použiť už pri aplikovanom výskume, ktorý pacientom konkrétne pomôže."
Výskum finančne podporila spoločnosť Syngenta Biotechnology zo Spojených štátov. Vedecký tím s ďalšími tromi členmi - Ľubicou Uvačkovou (Ústav genetiky a biotechnológií rastlín SAV), Slávkou Bekešovou (Virologický ústav SAV) a Ľudovítom Škultétym (Virologický ústav SAV, Molekulárno-medicínske centrum) publikoval výsledok svojho výskumu v uznávanom špecializovanom vedeckom časopise Journal of Proteomics.
Autor: tasr. tp