SME

Rok 2012: Okuliare od Google, StreetView či regulácia webu

Minulý rok bol najmä o masívnom rozšírení tabletov, no zaujal aj odvážny projekt okuliarov rozširujúcich realitu od Google. Na Slovensku to bol najmä príchod neobmedzeného paušálu či spustenie StreetView.

Rok 2012 bol najmä rokom tabletov.Rok 2012 bol najmä rokom tabletov. (Zdroj: Ilustračné - SITA/AP)

1.Bol to rok tabletov

Apple je stále jednotkou na trhu tabletov, k čomu tento rok ale potreboval až tri produkty. Malý iPad prišiel až s veľkým úspechom sedempalcových tabletov od Amazonu a Googlu. Pre Apple bolo rozumnejšie kanibalizovať na svojich produktoch, ako to dovoliť niekomu inému.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najväčšou konkurenciou iPadu sú tablety s Androidom a po novom sa na tomto trhu snaží presadiť aj Microsoft. Ten chce z tabletov spraviť plnohodnotný pracovný nástroj.

V jeho predstave sú tablety síce výkonné, ale aj veľké, ťažké a ovládanie bežných aplikácií je na nich stále nepraktické. Za prvý mesiac sa ich nepredalo veľa, za čo podľa analytikov môže najmä ich vysoká cena a počiatočný nedostatok aplikácií a hier.

SkryťVypnúť reklamu

Applu sa tento rok nevydarilo vydanie vlastných máp, ktoré sú stále kritizované kvôli starým satelitným snímkam a chybným podkladom. V Austrálii pred nimi varovala polícia, na Slovensku sú mestá vzdialené od svojej skutočnej polohy aj o niekoľko desiatok kilometrov.

Vývojári hier a aplikácií si vďaka tabletom zarobili milióny dolárov. Vysoká miera pirátstva ich ale prinútila k prechodu na model zadarmo dostupných hier, pri ktorých sa platí len za predmety v hre. Tie firmám zarobia výrazne viac, keďže miera pirátstva platených hier presahuje 90%.

Zle dopadol prvý denník pre iPad – The Daily, ktorý na seba nedokázal zarobiť. Na trhu sa udržal necelé dva roky, posledné číslo vyšlo v polovici decembra. Denne ponúkal bohatý obsah, tvorený profesionálnou redakciou. Záujem o denník nebol natoľko veľký, aby dokázal pokryť jeho výrobné náklady.

SkryťVypnúť reklamu

2.Facebook išiel na burzu. So škandálom

Sociálna sieť získala cez burzu 16 miliárd dolárov. Banka Morgan Stenley, ktorá vstup na burzu pripravovala, však zamlčala zhoršenie tržieb Facebooku.

Pár hodín po predaji akcií začala ich hodnota prudko klesať. Kým pri prvotnom predaji sa akcia predávala za 38 dolárov, dva týždne po ňom to nebolo ani 29 dolárov.

facebookipositaap1.jpg

3.Okuliare z budúcnosti

Google ich predstavil tento rok, no na hlavy sme si ich ešte nenasadili. Okuliare majú ponúknuť rozšírenú realitu a funkcie, aké poznáme len zo smartfónov.

Na podobnom zariadení už pracuje viacero veľkých firiem a Apple stihlo podať návrhy na niekoľko patentov. Reálny príchod na trh by tak mohla oddialiť práve vojna právnikov.

Načítavam video...

4.Superrýchly internet bude meškať

Mobilná sieť štvrtej generácie, ktorá poskytne internetové pripojenie rýchlosťou optickej siete, bude skutočne dostupná najskôr koncom roka 2013.

SkryťVypnúť reklamu

Štát totiž v uplynulom roku viackrát odložil aukciu jej licencií. Ako nová sieť v praxi funguje, si zákazníci môžu vyskúšať pri Bratislave, kde ju začala testovať Telefónica O2. Za sto gigabajtov voľných dát si pýta 15 eur.

5.Chuť regulovať web silnie

Obchodnú dohodu o boji proti falšovaniu (ACTA), ktorá mohla obmedziť slobodu na internete či zaviesť šikanu na hraniciach, odmietol Európsky parlament aj Slovensko.

Ani to však neskoncovalo so zámermi regulovať web. Rusko chce na pôde OSN zlegalizovať reguláciu obsahu webu, rozvojové štáty zas zdanenie prenášaných dát.

6.Google nafotil Slovensko

Softvérový gigant sprístupnil v službe Street View aj slovenské mestá. Panoramatické zábery sú dostupné aj pre menšie obce a dediny, fotenie mu zabralo vyše dvoch mesiacov. Google detailne nafotil celkovo 138 miest.

SkryťVypnúť reklamu

Čiastočne spracované sú takmer všetky mestá, dediny a obce v Slovenskej republike.

7.Microsoft sa stále hľadá

Má svoj prvý tablet, nový kancelársky balík a operačný systém pre počítače, tablety aj smartfóny. Všetky tri zariadenia chce ovládať prstom a po mnohých rokoch sa rozlúčil so Štart tlačidlom.

Či správne odhadol potreby trhu, uvidí sa až tento rok.

ms_sita1.jpeg

8.Neobmedzený paušál skutočnosťou

Volanie do všetkých slovenských sietí, či už mobilných, alebo pevných bez limitov. Navyše, neobmedzené volania do sietí v niektorých európskych štátoch.

Za takýto paušál si O2 pýtala najskôr 70 eur, keď neobmedzený paušál ukázal aj Orange, cena klesla na 45 eur mesačne.

Orange navyše úplne zrušil paušály a zaviedol program Wow, ktorý nemá fixný mesačný poplatok. Priniesol aj nový systém spoplatňovania hovorov podľa princípu, čím viac klient prevolá, tým menej zaplatí za minútu.

SkryťVypnúť reklamu

9.Cisco investovalo do Piana

Systém spoplatnenia webového obsahu Piano získal investora svetového mena. Investičný fond 3TS, kde je najväčším investorom americká technologická spoločnosť Cisco, získa podiel v Piane za dva milióny eur.

Tento rok sa platobná brána rozšírila aj do Poľska, kde Piano spoplatnilo obsah na weboch 27 novín, 14 časopisov a jedného rádia.

10.Cloud je všade

Do ruky ho nechytíte, no má veľké množstvo našich súkromných dát. Cloud je všade, využíva ho aj Facebook, Google, a dokonca aj Office od Microsoftu. Firmám zatiaľ veríme a svoje dáta im poskytujeme bez toho, aby sme sa poriadne oboznámili s tým, čo s nimi robia.

Európska komisia preto pripravila novú smernicu, vďaka ktorej nás budú musieť firmy ako Facebook, Apple či Google informovať, čo všetko o nás vedia a čo s týmito dátami robia.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je pre vás udalosť roka?

breyer.jpg

Microsoft je uprostred najväčšej vlny inovácie výrobkov vôbec. Takmer každý náš výrobok je už na trhu v novej verzii alebo ho čoskoro prinesieme. Myslím si, že Windows 8 a Windows Phone 8 budú mať najväčší vplyv na naše správanie a spôsob používania technológií do budúcna.

Markus Breyer,
riaditeľ pobočky Microsoftu na Slovensku

lancaric.jpgPrvou je výrazný nárast popularity smartfónov a tabletov a druhou, že tieto zariadenia dostali v roku 2012 novú úlohu, ktorá si rýchlo získava sympatie. Vďaka novému typu televíznych služieb, ktorými sa môže pochváliť aj Orange, sa ich displeje stávajú kľúčom k televíznej zábave. Človek si tak môže pozrieť televíziu prakticky kdekoľvek a kedykoľvek.

Pavol Lančarič,
generálny riaditeľ spoločnosti Orange Slovensko

SkryťVypnúť reklamu

bojkovsky.jpgMobilné bankovníctvo sa stalo na Slovensku každodennou súčasťou života a naša banka sa na tom podieľala zásadným spôsobom. Cez aplikáciu v mobile si dnes môžete vybaviť bezúčelový úver, ako prvá banka v Európskej únii sme umožnili platiť mobilom s použitím NFC. Ide o významné míľniky.

Juraj Bojkovský,
riaditeľ odboru elektronickej distribúcie Tatra banky

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 5
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
Norbert Žilka.

Stále sme si nespravili domácu úlohu a nepoznáme počet ľudí s týmto ochorením.


SkryťZatvoriť reklamu