LONDÝN, BRATISLAVA. Pred trinástimi rokmi ochrnula. Lekári jej diagnostikovali mozgovú poruchu, ktorá mala za následok odumieranie buniek.
Jan Scheuermannová (53) tak postupne stratila kontrolu nad svojim telom a ochrnula od krku nadol.
Vedci však našli spôsob, ako jej život do veľkej mieri uľahčiť. A Jan tak pravdepodobne bude hýbať minimálne rukami. Vedcom sa podarilo zostrojiť robotické rameno, ktoré Jan dokáže ovládať myšlienkami.
Podarilo sa jej uchopiť a dokonca presunúť množstvo objektov rovnako, ako by používala svoje vlastné rameno.
Podľa medicínskeho časopisu Lancet na jeho ovládanie stačili myšlienky a mozgové implantáty.
„Je to ako na horskej dráhe. Je to proste rozprávkové a ja si užívam každú sekundu,“ opísala svoje pocity po vlastnom úspechu podľa denníka Daily Mail.
Ako zdravý človek
Lekári jej do mozgovej kôry implantovali dva senzory s veľkosťou 16 milimetrov štvorcových. Sto drobných ihiel tak dokázalo zachytiť elektrickú aktivitu z asi 200 jednotlivých mozgových buniek.
„Spôsob ako neuróny medzi sebou komunikujú závisí od rýchlosti impulzov,“ povedal podľa BBC vedúci štúdie Andrew Schwartz, profesor neurobiológie na Pittsburgskej univerzite.
Elektrické impulzy sú potom preložené do príkazov pre pohyby rúk, ktoré sa ohýbajú v lakti a zápästí, a môžu tak uchopiť objekt.
Jan bola schopná ovládať robotické rameno po dvojdňovom tréningu. Dokázala totiž zmeniť polohu ruky a zdvihnúť objekty na stole, vrátane kornútov, či malých loptičiek a dať ich na iné miesto. Po 14 týždňoch jej šikovnosť výrazne vzrástla.
„Koordinácia, zručnosť a rýchlosť boli takmer rovnaké ako u zdravého človeka,“ uvádza sa na záver štúdie.
[content type="video" source="youtube" id="WV0bJkk86pw?rel=0" width="600" height="338"][/content]
Budú slepí čítať?
„Ide o naozaj presvedčivý dôkaz, že táto technológia dokáže pomôcť ľuďom, ktorí majú poškodenú miechu,“ povedal Schwartz. Konštrukcia ramena je zostrojená tak, aby robotické rameno používali pacienti intuitívnejšie.
Namiesto toho, aby museli myslieť kam presunúť ruky, sa môže pacient jednoducho zamerať na cieľ, ako napríklad „zdvihnutie lopty“.
Lekári sa teraz snažia pripojiť robotické rameno k invalidnému vozíku ochrnutej Jan, aby mohla ruku používať každý deň. Tiež skúšajú obnoviť jej hmat pomocou protetických paží.
Štúdia však nemusí dať nádej len ochrnutým. Tím vedcov pracuje v laboratóriách vo Švajčiarsku na implantovaní elektród priamo na sietnicu, aby slepí mohli začať čítať.