Objektív: Zvitky od Mŕtveho mora zavesil Google na web

Izraelský pamiatkový úrad a spoločnosť Google zverejnili časť Zvitkov od Mŕtveho mora. Na webe je napríklad kópia Piatej knihy Mojžišovej, kde je aj desať Božích prikázaní.

(Zdroj: Ilustračné - SITA/AP)

JERUZALEM. Je to už viac než šesťdesiat rokov, čo skupina beduínskych pastierov našla v izraelskom Kumráne staroveké zvitky. Originály dokumentov, ktoré obsahujú náboženské texty, sú zamknuté v depozitoch múzeí, no asi päťtisíc fragmentov Zvitkov od Mŕtveho mora si teraz môže pozrieť každý.

Izraelský pamiatkový úradv spolupráci s Googlom zavesil na web napríklad knihu Deuteronómium, teda Piatu knihu Mojžišovu. Okrem desiatich Božích prikázaní obsahuje časť prvej kapitoly knihy Genezis.

Zvitky budú môcť skúmať laická i odborná verejnosť, doteraz mohla vzácne artefakty skúmať len úzka skupina historikov, za čo bol Izrael kritizovaný. „Teraz sa každý môže dotknúť zvitkov cez svoju obrazovku kdekoľvek na svete,“ vyhlásil šéf pamiatkového úradu Šuka Dorfman.

Kým Izraelský pamiatkový úrad sprostredkoval sprístupnenie vzácnych zvitkov, Google zas poskytol technológiu na katalogizovanie písaného textu, jeho rozpoznanie a následný preklad do angličtiny.

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Bývalí šéfovia i rodinní príslušníci. Kto sú policajní pridelenci?

Marian Slobodník by ako šéf polície podľa premiéra Pellegriniho vzbudzoval pochybnosti. Obával sa prepojení na Bašternáka.

SVET

Scenár ako na Kryme? Putin chce referendum na Donbase

Trump sa má rozhodnúť, čo si myslí o referende na Ukrajine.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Nábor agentov aj získavanie informácii. To sú Noční vlci

Aké je posolstvo Nočných vlkov u nás.

Neprehliadnite tiež

Čo robiť, aby sa vám v lete neprehrieval telefón

Nedávajte telefón do mrazničky.

Podcast Klik

Klik: Prečo sa ľudia nechávajú očipovať

Prehľad technologických správ týždňa.