SME

NASA vrazila sondami do Mesiaca

Sondy narazili krátko pred pol dvanástou v noci. Pri poslednom experimente chcela NASA zistiť, ako súhlasia jej modely so skutočným míňaním paliva.

(Zdroj: NASA)

Priamy prenos z nárazu:

HOUSTON, BRATISLAVA. Ebb a Flow. Tak deti z americkej Základnej školy Emily Dickinsonovej nazvali dvojicu vesmírnych lodí, ktoré sa minulý rok vybrali k Mesiacu.

Dve sondy projektu GRAIL mali preskúmať gravitáciu našej prirodzenej družice. A priniesť odtiaľ najpresnejšiu mapu mesačného povrchu, akú sa človeku dosiaľ podarilo zhotoviť. Prezradila by, ako Mesiac môže vyzerať zvnútra.

Po zhruba roku krúženia sa teraz misia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) končí. A skončila sa veľkolepo, ohromným nárazom neďaleko kráteru Goldschmidt. NASA sa totiž rozhodla, že v noci z pondelka na utorok vesmírne dvojičky vrazia do mesačného povrchu. Hneď potom, ako minú všetko svoje palivo.

Posledný experiment

„Bude pre nás ťažké povedať zbohom,“ hovorí vo vyhlásení NASA Maria Zuberová z Massachusettského technologického inštitútu. „Naše malé robotické dvojičky boli úžasnými členmi rodiny GRAIL a vďaka ich prispeniu planetárna veda urobila veľký krok vpred.“

Aj posledný manéver dvojice sond bol vedou. NASA chcela vďaka poslednému spusteniu motorov zistiť, aké množstvo paliva presne sondy minú. A porovnať to so svojimi počítačovými modelmi, čo zase môže pomôcť budúcim vesmírnym misiám.

Napokon však obe sondy narazili s rýchlosťou zhruba šesťtisíc kilometrov za hodinu do povrchu našej prirodzenej družice. Najskôr Ebb, o dvadsať sekúnd neskôr Flow.

„Aj v poslednej polovici ich posledného obehu tak chceme urobiť experiment,“ zdôrazňuje aj David Lehman z NASA. „Môže pomôcť budúcim misiám, aby fungovali efektívnejšie.“

Samotný náraz však NASA nefotografovala. Odohral sa totiž v zatienenej oblasti.

Divoká minulosť

Len v decembri zverejnili vedci vďaka údajom z dvojice zariadení mapu, ktorá prezrádza minulosť Mesiaca. Jeho kôra je posiata množstvom kráterov, ktorých bolo podstatne viac, než sa odborníci domnievali. To znamená, že celá sústava Zem - Mesiac bola kedysi divokejšia.

„Ak sa pozriete na takýto krátermi posiaty Mesiac, uvedomíte si, že takto kedysi vyzerala aj Zem či dodnes vyzerajú niektoré časti Marsu,“ dodáva pre BBC Zuberová. „A to hovoríme o čase, keď sa už vyvíjali prvé mikróby.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu